REKLAMA

Android Q z ciemnym motywem. Wszystkie aplikacje Google mają być gotowe do maja

Ciemny tryb interfejsu dla Androida jest planowany dopiero na wersję Q tego systemu. Biorąc pod uwagę fakt, że dopiero teraz rozprowadzany jest Android Pie, to prędko się nim cieszyć nie będziemy.

08.01.2019 17.28
android ciemny motyw
REKLAMA
REKLAMA

Po zadbaniu o mechanizmy redukujące emisję światła niebieskiego po zmroku przez twórców niemal wszystkich systemów operacyjnych, przyszedł czas na ciemny motyw interfejsu. Poza jego walorem estetycznym (urozmaicenie), nastawiony na ciemne barwy UI rzekomo mniej męczy wzrok, gdy pracujemy w ciemnym pomieszczeniu.

Ciemny tryb interfejsu jest już dostępny w systemach macOS i Windows. Niestety, nie oferuje go najpopularniejszy system operacyjny na rynku, jakim jest Android. To oczywiście się zmieni, o czym dowiadujemy się z wpisu jednego z pracowników Google w repozytorium Chromium. Niestety, nieprędko.

Ciemny motyw interfejsu pojawi się w systemie Android Q.

Jak wynika z wpisu, wszystkie aplikacje Google’a mają mieć gotowy projekt ciemnego trybu interfejsu do maja bieżącego roku. Termin został wyznaczono celem możliwości rozpoczęcia badania ich wizualnej zgodności z mimochodem zapowiedzianym systemowym ciemnym trybem systemowym.

Niektóre aplikacje Google’a doczekały się już jakiś czas temu ciemnego motywu interfejsu, który można uruchamiać ręcznie – należy do nich chociażby YouTube. Niektóre edycje Androida od producentów telefonów również takowy oferują – w tym te od Samsunga czy OnePlusa.

Systemowy tryb ciemny wymusiłby jednak pewną estetyczną standaryzację. Zapewne też zapewniałby aplikacjom informacje na temat aktualnie wybranego motywu, dzięki czemu te automatycznie mogłyby się na niego przełączać.

Niestety, do Androida Q droga daleka. Zwłaszcza jeśli nie korzystamy z urządzeń z linii Pixel.

REKLAMA

Sytuacja z aktualizowaniem Androida przez producentów i tak wygląda znacznie lepiej, niż jeszcze nie tak dawno temu. Niemal wszyscy szanujący klienta producenci udostępniają objętym wsparciem technicznym produktom comiesięczne aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Konstrukcja Treble nowoczesnych edycji Androida zachęciła też producentów do większego wysiłku we wprowadzaniu nowych edycji systemu do sprzedanych już telefonów.

Android Q na razie jest jednak wyłącznie w planach - nie znamy nawet jego oficjalnej nazwy. Póki co musimy więc polegać na tym, co mamy i z lekką zazdrością patrzyć na użytkowników systemów Apple'a i Microsoftu, którzy omawianą funkcję mają w swoich urządzeniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA