REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Apple udostępnia nowe wersje swoich systemów. Mamy dobre wieści dla posiadaczy iPhone’a XR i osób czekających na eSIM

Apple udostępnił właśnie nowe wersje swoich systemów operacyjny. Sprawdzamy, co nowego przynoszą iOS 12.1.1, tvOS 12.1.1 i macOS Mojave 10.14.2.

05.12.2018
21:28
iPhone XR 3D Touch Haptic Touch powiadomienia iOS 12.1.1
REKLAMA
REKLAMA

Po kilku tygodniach beta testów Apple udostępnił oficjalnie aktualizację trzech swoich systemów operacyjnych. Jak zwykle największe nowości czekają na posiadaczy iPhone’ów i iPadów. Aktualizacja ucieszy najbardziej osoby czekające na wsparcie eSIM oraz posiadaczy iPhone’a XR, którym brakuje 3D Touch.

iOS 12.1.1 - co nowego?

Nowe oprogramowanie do iPhone’ów i iPadów testowane było przez kilka tygodni. iOS 12.1.1 doczekał się trzech wersji beta, ale teraz pojawiło się stabilne wydanie dostępne dla wszystkich chętnych.

Jak to zwykle bywa z pomniejszymi aktualizacjami, które zmieniają numerek po drugiej kropce, mamy tu do czynienia głównie z poprawkami błędów i zmianami związanymi z bezpieczeństwem.

Nie oznacza to, że widocznym nowości nie ma w ogóle.

Apple w iOS 12.1.1 wycofał się ze zmiany interfejsu aplikacji FaceTime. Ponownie podczas rozmowy można jednym dotknięciem ekranu zmienić kamerę, z której przekazywany jest obraz do rozmówcy. Wyciągnięty na wierzch jest też obok przycisk mikrofonu. Oprócz tego można łatwo uchwycić podczas rozmowy Live Photo, pod warunkiem, że druga osoba też ma nową wersję systemu.

Oprócz tego pojawiło się wsparcie dla technologii real-time text (RTT) podczas rozmów prowadzonych z wykorzystaniem Wi-Fi Calling. Apple w opisie aktualizacji wspomniał też o nowych operatorach korzystających z eSIM, ale jak na razie na stronach pomocy nie widać nigdzie wzmianki o polskim oddziale Orange’a, który obiecał wsparcie do końca tego roku.

Aktualizacja: na stronach pomocy Apple’a pojawiła się już informacja o wsparciu eSIM w Polsce - jak na razie tylko u Orange’a.

Apple zmienił też chyba coś w kwestii układu przycisków na klawiaturze ekranowej w iPadzie.

Apple w ostatnich miesiącach zamieniał jednak ikonki miejscami już tyle razy, że zacząłem się w tym gubić. Teraz zarówno w starszych aplikacjach, jak i w tych dostosowanych do iPada Pro 11, w dolnym rzędzie od lewej pierwsza zmienia język i aktywuje emotikony, a druga przełącza litery na cyfry i znaki specjalne.

Niestety nowa wersja iOS-a nie poprawia problemu z wyświetlaniem aplikacji, które nie zostały dostosowane do ekranu iPada Pro 11. Nadal programy, które nie doczekały się aktualizacji, takie jak np. Facebook czy HBO GO, nie wykorzystują w pełni powierzchni ekranu w nowym tablecie Apple’a.

Powody do zadowolenia mają za to posiadacze telefonów iPhone XR. Od teraz w ramach funkcji Haptic Touch, która symuluje 3D Touch, będzie można poprzez dłuższe przytrzymanie ekranu rozwijać treść powiadomień. Nadal ta funkcja nie jest w stanie jednak w pełni zastąpić braku ekranu wrażliwego na nacisk w tym modelu smartfona.

Otwartym pozostaje za to pytanie, co z nową wersją watchOS.

iOS 12.1.1 wprowadza obsługę danych z elektrokardiografu wbudowanego w Apple Watche 4. generacji. Kolejna wersja oprogramowania do zegarków Apple’a nadal nie wyszła jednak z fazy beta.

Chociaż system iOS 12.1.1 jest już gotowy na wsparcie elektrokardiografu z Apple Watchów, to jak na razie użytkownicy muszą się uzbroić w cierpliwość… choć i tak ta funkcja jest zablokowana poza Stanami Zjednoczonymi.

REKLAMA

tvOS 12.1.1 i macOS Mojave 10.14.2 - co nowego?

W przypadku pozostałych dwóch systemów operacyjnych zmiany są już tylko kosmetyczne. tvOS 12.1.1 nie wprowadza żadnych nowych funkcji. Podobnie wygląda to w przypadku macOS 10.14.2 Mojave, gdzie wyszczególniono tylko jedną konkretniejszą poprawkę związaną z bezpieczeństwem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA