1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Codziennie walczę, by zamiast serialu czy książki wybrać naukę programowania

Jeśli kupiłeś kurs Udemy w Czarny Piątek możesz odebrac darmowe szkolenie

Promocje z okazji Czarnego Piątku czy Cyber Poniedziałku sprawiają, że lekką ręką podejmujemy decyzje zakupowe, jeżeli uznamy, że cena interesującego nas produktu czy usługi, uzasadnia ich nabycie w danej chwili. W przypadku kupionych w ten sposób kursów istnieje spore prawdopodobieństwo, że nigdy po nie sięgniemy, usprawiedliwiając się, że przecież kosztowały tak niewiele, że nic się nie stanie jeżeli odpuścimy.

Skoro na starcie brakuje nam motywacji, łatwo wyobrazić sobie, co byłoby dalej. Nie zamierzam jednak uprawiać niezbyt lubianego przeze mnie zawodu mówcy motywacyjnego. Wspominam o motywacji, a jeszcze bardziej o samodyscyplinie, bo nauka czegokolwiek, a zwłaszcza programowania wymaga podjęcia walki, bez której nie osiągniemy sukcesu.

Korzystam obecnie m.in. z kursu The Complete 2019 Web Development Bootcamp na platformie Udemy, prowadzonego przez Angelę Yu. Autorka łączy pasję programowania i szkolenia innych z zawodem lekarza. Założyła też firmę London App Brewery, która uczy tworzenia oprogramowania dla iOS i Androida.

Angela Yu twierdzi, że nauka programowania przypomina nieco trening na siłowni. Efekty osiągniemy tylko wówczas, gdy zadbamy o regularność ćwiczeń. Nie jest to oczywiście proste, gdy równocześnie wykonujemy pracę zawodową i mamy wiele domowych obowiązków. Angela opowiada, w jaki sposób sama dbała o wyrobienie nawyku regularnej nauki. Robiła to w trudnych warunkach, pracując po 12 godzin w szpitalu.

Nie ma nic trudniejszego niż próba przekonania umęczonego mózgu, by usiąść do nauki, gdy możesz oglądać „Grę o tron” ​​zajadając lody - tłumaczy Angela Yu.

I oczywiście ma rację, bo sam doświadczałem tego wielokrotnie, gdy po pracy próbowałem zmotywować się do nauki, mając alternatywę w postaci dobrego serialu, książki czy po prostu biernego odpoczynku. Jaką radę ma doktor Yu? Twiedzi, że najtrudniejsze jest przełączanie się między zadaniami.

Gdy wejdziemy do domu i rzucimy się na fotel, władczo dzierżąc pilot niczym berło, bardzo prawdopodobne, że dotrwamy w tej pozycji do nocy. Zamiast tego Angela proponuje krótkie posiedzenia zaraz po wejściu do domu. Gdy już się wciągniemy, czas przestanie odgrywać istotną rolę w budowaniu motywacji.

Wyrabianie nawyku wymaga regularności. W sklepach App Store czy Google Play znajdziemy aplikacje, które pomagają go nabyć. Sam korzystam z aplikacji Done. Oznaczam w niej wykonanie zadania, czyli dni, w których uczyłem się programowania. Zapominalskim program pozwala ustawić przypomnienie. Aplikacja pomaga w budowaniu nawyku lub np. rzucaniu nałogu. Sami wybieramy też dni tygodnia, w których chcemy realizować zadania.

Są też inne sposoby. Znana youtuberka, Simone Giertz, stworzyła nawet naścienny kalendarz na każdy dzień. Mechanizm jest bardzo prosty: każdego dnia naciskamy przycisk, gdy wykonamy założony cel. Świecąca dioda jest małą nagrodą. Większą będzie zachowanie ciągłości w dłuższym okresie. Gdy już zapalimy, dajmy na to, 70 lampek, żal będzie pogrzebać efekt, nie przystępując do nauki po raz 71.

Kupiłeś na Udemy kurs w Czarny Piątek? W poniedziałek możesz odebrać kolejny.

Kursy Angeli Yu w Udemy dotyczą tworzenia stron internetowych oraz aplikacji dla urządzeń z iOS. Platforma oferuje kilkadziesiąt tysięcy szkoleń z różnych dziedzin wiedzy. Chcesz nauczyć się budowania aplikacji w chmurze AWS? Jest na to kurs. Zamierzasz zdać egzamin CCNA? Pomocą będzie stosowne szkolenie. To tylko dwa przykłady.  Po wpisaniu w wyszukiwarkę interesującego nas zagadnienia, znajdziemy listę kursów, z których możemy skorzystać.

Użytkownicy platformy Udemy, którzy kupili dowolny kurs 22 lub 23 listopada, w poniedziałek 26 listopada i we wtorek 27 listopada mogą wykorzystać specjalny kredyt na bezpłatne uczestnictwo w kolejnym szkoleniu. Informacje o zebranych środkach uzyskamy klikając w awatar naszego profilu i przechodząc do zakładki Środki Udemy.

Udemy

* Partnerem tekstu jest platforma Udemy.

Lokowanie produktu