REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Steam Link umiera, a perspektywy Steam Controllera również nie wyglądają najlepiej

Jak ujawnił Valve w swoim blogu, Steam Link, jeden ze sprzętów produkowanych przez twórców Half-Life, jest wyprzedany w Europie, a jego zasoby kończą się w USA. Co więcej, nowych egzemplarzy firma nie zamierza produkować. Można zatem zadać pytanie: dlaczego i co to oznacza dla całego pomysłu Valve o nazwie Steam Hardware?

21.11.2018
15:45
Steam Link umiera, a perspektywy Steam Controllera również nie są najlepsze
REKLAMA
REKLAMA

Steam Link to sprzęt, który sam zakupiłem, testowałem, i używam do dziś.  Jest to małe pudełko wielkości papierośnicy, które podłączamy do sieci (Ethernet lub Wi-Fi) oraz poprzez HDMI do telewizora. Następnie podłączamy do niego wszystkie peryferia, jakich potrzebujemy: gamepada, słuchawki, urządzenia bluetooth, a nawet klawiaturę lub myszkę. Steam Link staje się bezprzewodowym kablem HDMI, znajdującego się w lokalnej sieci komputera z uruchomionym Steamem.

Oprócz grania, które jest płynne i bezproblemowe, Steam Linka można używać po prostu do streamowania obrazu z naszego komputera na telewizor. Dzięki doskonałej płynności i minimalnym lagom nadaje się też do oglądania filmów. Do tego cena tego gadżetu z początkowej, rzędu 300 złotych, spadła do kilkunastu na różnych przecenach. Można powiedzieć, że Valve dosłownie rozdawało Steam Linki.

 class="wp-image-842558"
Jak widać Valve potrafił sprzedawać Steam Linka nawet poniżej trzech euro...

Wygląda na to że rynek sprzętowego Steam Linka zajęły inne produkty

Steam Link, jako aplikacja jest dostępny na Androida, co pozwala uruchomić go nie tylko na tabletach ale i na Android TV. Dzięki temu urządzenia takie, jak Xiaomi Mi Box można użyć za darmo zamiast Steam Linka (i przy okazji oszczędzić jedno gniazdko HDMI w telewizorze).

Jeszcze lepszą metodą jest uruchomienie aplikacji Steam Link dla smart TV Samsunga. To właśnie na tej platformie Steam Link wspiera prawdziwe 4K, w odróżnieniu od oryginalnego sprzętu od Valve, oferującego jedynie rozdzielczość 1080p.

Z jednej strony trochę szkoda fajnego produktu, z drugiej im mniej mamy podłączonych sprzętów w salonie, tym mniej zużywamy prądu i tym mniej musimy się martwić o odpowiednie kable i gniazdka.

Kolejnym przedstawicielem Steam Hardware jest Steam Controller

Steam Hardware to koncepcja, która przeszła bardzo wyboistą drogę. Nie wiadomo, gdzie zniknęła większość Steam Machines, czyli mini-konsol dedykowanych dla gier ze Steama. Inny przykład sprzętu Steamowego to Steam Controller. Moim zdaniem najlepszy gamepad na rynku PC.

Czy Steam Controller się przyjął? Według opublikowanego przez Valve badania, gra na nim nawet 1,5 mln graczy Steama. Sporo? Niestety tylko pozornie się tak wydaje: w tym samym czasie na tej samej platformie zanotowano:

  • 12,2 mln graczy z padami od PS4
  • 11,5 mln graczy z padami od Xbox One
  • 27,2 mln graczy z padami od Xbox 360 (!)
  • 4,1 mln graczy z padami od PS3
REKLAMA

W tej perspektywie również trudno mówić o sukcesie. Mimo że Steam Controller jest po prostu genialny, nie znalazł on poklasku wśród pecetowych graczy. Nie pomogły nawet świetne promocje, podczas których można było kupić go dosłownie za kilkadziesiąt złotych lub dostać jako dodatek do gry.

Patrząc z tej perspektywy na los Steam Machines i Steam Linka, możemy się niestety spodziewać, że i Controller spotka podobny los. Ja ze swojej strony mogę szczerze polecić: złapcie go na promocji, dopóki go produkują - to doskonały pad do grania na PC.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA