REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Światłowód w Orange przyspiesza. Firmy będą mogły wykupić łącze o przepustowości nawet 5 Gbps

Dostawcy internetu stacjonarnego w Polsce stale usprawniają swoją ofertę. Orange ruszył z pilotażem przyspieszania światłowodu dla firm do poziomu 5 Gbps.

19.11.2018
18:09
Światłowód w Orange przyspiesza i pozwoli firmom na transfer do 5 Gbps
REKLAMA
REKLAMA

Polscy operatorzy postanowili w tym roku znacznie przyspieszyć swoje łącza światłowodowe. Dopiero co w sierpniu tego roku ofertami na internet o przepustowości 1 Gbps zachęcały swoich klientów do podpisania umowy firmy Orange i UPC. W październiku zaś Inea podczas PGA 2018 ogłosiła, że wprowadza do oferty symetryczne stałe łącze 10 Gbps dla klientów indywidualnych na terenie Poznania.

Orange zaoferuje z kolei teraz internet o przepustowości 5 Gbps w Warszawie.

Warto tylko zauważyć, że to łącze niesymetryczne. Klienci będą mogli pobierać dane z prędkością 5 Gbps, a maksymalna prędkość wysyłania to 1 Gbps. Usługa, przynajmniej w trakcie pilotażu, przeznaczona będzie jednak tylko dla małych i średnich firm.

Oprócz łącza pozwalającego na pobieranie danych z prędkością 5 Gbps do oferty Orange dołączy symetryczny światłowód 2 Gbps. Obie oferty - czyli internet światłowodowy 5/1 Gbps oraz 2/2 Gbps - będą funkcjonować dzięki technologii XGS-PON.

Nie jest to też może poziom, jaki Inea osiągnęła w Wielkopolsce, ale klienci z Warszawy nie mają też co narzekać. To i tak oszałamiające prędkości, jak na polskie warunki. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy pomarzyć o takich łączach w stolicy.

Orange kieruje swoją ofertę do firm nie bez powodu.

Jak podaje operator, światłowód pozwalający na pobranie 30 GB danych w niecałą minutę przyda się w organizacjach „korzystających z chmury obliczeniowej, przesyłających duże ilości danych lub utrzymujących strony internetowe na własnych serwerach”.

Firma przewiduje też dodatkowe usługi dla klientów w ramach pilotażu. Firmy, które zdecydują się na zainstalowanie nowego łącza światłowodowego o wyższej niż dotychczas przepustowości, otrzymają wsparcie „wyspecjalizowanej ekipy technicznej”. Będa mogły uzyskać też stały publiczny adres IP.

REKLAMA

Internet rozprowadzi po firmie urządzenie SDU z 5 gniazdami Ethernet, w tym jednym 10GE. Na jego wyposażeniu znalazł się też Firewall, Wi-Fi działające w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz oraz wbudowany ONT.

Pilotaż potrwa pół roku, a po tym czasie za usługę, niezależnie od wersji - 5/1 Gbps lub 2/2 Gbps - trzeba będzie zapłacić 299 zł + VAT. W zasięgu znalazło się 100 firm z Warszawy. W przyszłym roku Orange planuje rozszerzenie dostępnosci tej oferty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA