REKLAMA

Inea zapowiada najszybszy internet w Polsce. Zaoferuje łącze o przepustowości aż 10 Gbps

Inea chce zawstydzić konkurencję i zapowiada symetryczne łącza o przepustowości aż 10 Gbps. Będą mogli skorzystać z nich klienci w Poznaniu. Znamy też już cenę.

12.10.2018 13.35
inea 10 gbps internet poznan swiatlowod 5
REKLAMA
REKLAMA

Operatorzy telefonii komórkowej od dawna przekonują klientów, że LTE jest dobrym substytutem dla internetu stacjonarnego. Łącza mobilne osiągnęły prędkości transmisji danych, które jeszcze kilka lat temu były osiągalne tylko po kablu. Dostawcy stałych łącz nie stoją jednak w miejscu i stale poprawiają parametry swoich usług.

inea 10 gbps internet poznań światłowód 1 class="wp-image-819947"

Inea będzie oferować internet 10 Gbps klientom indywidualnym.

Orange i UPC chwalą się w tym roku łączami światłowodowymi, które pozwalają klientom w wybranych lokalizacjach na transfery rzędu 1 Gbps. To wartość, która wielu osobom może wydawać się nieprawdopodobna. LTE pozwala realnie osiągnąć w sprzyjających warunkach transfery rzędu kilkudziesięciu megabitów na sekundę. Podobnie wygląda to w przypadku wielu stałych łącz.

Inea idzie jednak o krok dalej. Operator, który łącza 1 Gbps oferował już w 2016 r., pochwalił się dziś, że zaoferuje w Poznaniu dostęp do internetu o rząd wielkości szybszego niż do tej pory. Nie jest to w dodatku oferta skierowana wyłącznie dla firm, a do klientów indywidualnych.

inea pga 10 gbps class="wp-image-820007"

Polska trafia właśnie do światowej czołówki.

Tak szybkie łącza klienci indywidualni mogą wykupić jak na razie tylko w kilku miejscach na świecie. Oprócz mieszkańców Poznania z internetu o przepustowości rzędu 10 Gbps mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej oraz Singapuru.

Na terenie Poznania z internetu o przepustowości 10 Gbps będzie mogło skorzystać na start około 30 tys. gospodarstw domowych. Jeszcze przed końcem roku zasięgiem usługi ma być objęte całe miasto. W niedalekiej przyszłości operator chce rozszerzyć dostępność tej oferty na całą swoją sieć światłowodową - również poza Wielkopolską.

inea 10 gbps internet poznan swiatlowod 5 class="wp-image-819962"

Nowe łącze Inea to nie tylko download na poziomie 10 Gbps.

Zwykle w przypadku łącz internetowych operatorzy chwalą się prędkością pobierania danych, która jest o rząd wielkości wyższa niż prędkość pobierania. Często przy światłowodzie o przepustowości 1 Gbps można liczyć na upload na poziomie 100 Mbps.

REKLAMA

Inea przypomina jednak, że łącze typu FTTH przygotowane we współpracy z firmą Nokia jest nie tylko szybkie, ale też symetryczne. Dzięki temu klienci mogą liczyć nie tylko na szybkie pobieranie danych, ale też na równie szybkie wysyłanie ich.

Znamy też koszt, jaki trzeba będzie ponieść, by skorzystać z internetu 1 Gbps. Inea wyceniła dostęp do swojego łącza na 399 zł miesięcznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA