REKLAMA

Uwierzę, jak zobaczę. Nowy iPhone ma być znacznie tańszy od poprzednich modeli

Tani iPhone. Brzmi jak oksymoron, ale najlepszy analityk zajmujący się Apple'em twierdzi, że firma zdecyduje się na obniżenie cen. Warto nadstawić uszu. 

04.09.2018 10.47
tani iphone w 2018
REKLAMA
REKLAMA

Ming-Chi Kuo, jeden z najlepszych zajmujących się Apple'em analityków, przewiduje niemożliwe. Według niego firma zdecyduje się na obniżenie ceny nowych iPhone’ów. Choć na pierwszy rzut okaz taki ruch wydaje się mało prawdopodobny, osoba autora tych proroctw sprawia, że warto się bliżej przyjrzeć sprawie.

Są trzy powody, dla których ceny iPhone’ów mają być niższe.

Jak twierdzi Kuo, po gorszej niż oczekiwana sprzedaży iPhone’a X, Apple będzie się niepokoił, że wysoka cena znów zahamuje sprzedaż jego telefonów. Ceny iPhone’a X w Stanach Zjednoczonych zaczynały się od 999 dol, co było zawrotną sumą. Smartfon, choć oczywiście był szalenie dochodowy, nie sprzedawał ilościowo się tak dobrze, jak tego oczekiwano po jubileuszowym modelu.

Po drugie Apple może obniżyć ceny iPhone’ów, bo mniej wydaje na ich produkcję. Czas, żeby spadek kosztu zakupu komponentów i poprawa wydajności montażu pozytywnie odbiły się na cenach objętości portfeli klientów, a nie tylko na zarobkach Apple’a.

Po trzecie Apple będzie chciał zwiększyć liczbę użytkowników Face ID, co miałoby dodatkowo wypromować nowatorski system biometryczny. Na zasadzie - raz spróbujesz tej magii, będziesz chcieć jej więcej.

Tani iPhone to marzenie, ale Apple nigdy nie był skory do obniżania cen.

Po zobaczeniu ceny iPhone’a X część z osób musiała nurkować pod biurko, żeby znaleźć tam dolną część swojej twarzy. Z litości dla portfeli swoich klientów firma z Cupertino nie słynie i nie jestem przekonana, że to się zmieni. Wszystkie argumenty przytaczane przez Kuo brzmią sensownie i racjonalne, ale kłócą się z historią polityką firmy, która do tej pory systematycznie podnosiła ceny kolejnych sprzętów, a nie je obniżała. Apple nie zarabia na tym, jak dużo sprzeda sprzętu, ale na tym, jak dużo klienci za niego zapłacą. Najtańszy iPhone w historii, model 5c, kosztował w Polsce niecałe 2500 zł. Każdy kolejny telefon był już droższy.

REKLAMA

Kuo, zgodnie z pojawiającymi się plotkami, przewiduje, że trzy nowe modele zostaną zaprezentowane światu podczas wrześniowej konferencji. Według analityka iPhone X Plus będzie kosztował od 900 do 1000 dol., druga generacja iPhone’a X 800 - 900 dol., a najtańsza, budżetowa wersja telefonu 600 - 700 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA