Operatorzy  / News

Orange nie bierze jeńców. Nowe gospodarstwa domowe będą w zasięgu światłowodu

Światłowód w Orange się rozrasta. Pomarańczowy telekom podpisał umowę z firmą Nexera, dzięki której będzie mógł skorzystać z jej sieci światłowodowej. 

Orange kontynuuje ekspansję. Do 2020 r. firma chce mieć w zasięgu swojego światłowodu 5 mln domów i biur. Na ten cel w latach 2016 - 2020 zostały przeznaczone 4 mld zł. Podpisanie z Nexerą umowy na wykorzystanie tworzonej przez firmę sieci światłowodowej jest kolejnym krokiem ku realizacji tych ambitnych planów.

Światłowody to przyszłość stacjonarnego internetu. Ta nowoczesna infrastruktura pozwala nam świadczyć usługi najwyższej jakości jak telewizja 4K czy superszybki internet domowy. Dzięki podpisanej dziś umowie będą one dostępne dla mieszkańców kolejnych kilkudziesięciu miejscowości – mówi Piotr Jaworski, dyrektor wykonawczy ds. sieci i technologii Orange Polska.

Kto znajdzie się w zasięgu światłowodu Orange?

Do końca roku możliwość skorzystania z dobrodziejstw światłowodu uzyskają mieszkańcy województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, kieleckiego i warmińsko-mazurskiego. W pierwszej kolejności zaś dotrze on do powiatów sieradzkiego, olsztyńskiego, elbląskiego, bydgosko-toruńskiego i kieleckiego. W ogromnej większości będą to domy wolnostojące, mieszczące się na wsi lub na terenach podmiejskich.

Nexera wygrała 2. konkurs w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), którego jednym z głównych celów jest upowszechnienie w Polsce dostępu do szybkiego internetu. Właśnie w ramach realizacji tego programu światłowodów otrzyma 13 określonych w konkursie obszarów. To ich dotyczy umowa z Orange. Do 2020 r. Nexera ma uszczęśliwić światłowodem aż 450 tys. gospodarstw domowych. Na podłączenie ponad połowy z nich, przeznaczone zostały dotacje unijne.

Orange nie bierze jeńców. Firma nie tylko cały czas powiększa swoją sieć światłowodową, ale też poprawia jej szybkość. W sierpniu telekom zwiększył maksymalną prędkość przesyłu danych do 1GB/s. Tak trzymać!

14:37 Artykuł został zaktualizowany.

Zniknęły niestety dobre wiadomości o liczbie gospodarstw, które zostaną dołączone do światłowodu do końca 2018 r.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst