Social media  / News

Facebook chce, żebyś wiedział, ile czasu na niego marnujesz. W aplikacji pojawi się nowa funkcja

Użytkownik ma mieć pod kontrolą to, ile czasu spędza na Facebooku i Instagramie. Firma wprowadza narzędzia do monitorowania i zarządzania czasem w swoich aplikacjach. 

Już wcześniej  Facebook obiecywał, że dostaniemy narzędzia, które pomoże nam zarządzać czasem, jaki spędzamy na Instagramie. Teraz nie tylko dotrzymuje obietnicy, ale wprowadza takie samo rozwiązanie w swoim głównym serwisie.

Uzależnienie od telefonu to dla wielu osób problem.

Aplikacje są robione po to, żebyśmy spędzali w nich jak najwięcej czasu. Chcą naszej uwagi, naszych interakcji i danych, bo to przekłada się na pieniądze. Muszą jednak balansować na cienkiej linii, bo, jeśli dojdziemy do wniosku, że media społecznościowe przynoszą nam więcej szkody niż pożytku, jest szansa, że postanowimy się z nimi gwałtownie rozstać. I nie będzie to tylko krótka separacja.

Nowych narzędzi należy szukać w ustawieniach Instagrama i Facebooka. W panelu Twoja aktywność i Twój czas na Facebooku będziecie mogli sprawdzić, ile czasu spędziliście w danej aplikacji. Haczyk polega na tym, że wyświetlana liczba dotyczy czasu na konkretnym urządzeniu, dopiero dotykając wykresu, sprawdzicie, ile czasu w sumie zmitrężyliście na przeglądaniu zdjęć znajomych. Wyświetlane będą tam dane z ostatnich 7 dni. Na samej górze będzie podana średnia czasu spędzonego w aplikacji w ciągu ostatniego tygodnia.

Ile czasu spędzamy na Facebooku?
Nowe narzędzia do zarządzania czasem na Facebooku

Zarządzanie czasem nie jest proste.

Sama informacja o tym, ile czasu marnujemy, pomoże nam uświadomić sobie skalę ewentualnego problemu, ale niekoniecznie pomoże go rozwiązać i zmienić przyzwyczajenia. Jeśli nie ma bodźca, który przypominałby o tym, że wpadamy w stare nawyki, łapiemy się na tym dopiero poniewczasie. Facebook wprowadza w związku z tym narzędzie, w którym można ustalić limit czasu na codzienne korzystanie z platform. Jeśli przekroczymy określony limit, odpowiedni komunikat nas o tym poinformuje.

Dodatkowo Facebook wprowadza także możliwość łatwiejszego wyłączenia powiadomień na określony czas. Ma to pomóc w skupieniu się w pracy czy szkole bez całkowitego zrezygnowania z powiadomień.

Wbrew pozorom Facebook nie strzela sobie w ten sposób w stopę. Facebook i inne media społecznościowe nie chcą być postrzegane jako ci straszni zjadacze czasu, ale jako dobre aplikacje do łączenia się ludźmi i budowania relacji Google zapowiedział wprowadzenie nadzoru nad czasem, jaki spędzamy w aplikacjach, jako jedną z najważniejszych opcji Androida P. Facebook, prezentując swoje narzędzia, daje dostęp do takich ograniczeń na swoich warunkach. Dba o nas, kocha nas, troszczy się o nas. Jest dobrym wujkiem, a nie chciwym potworem z szafy czyhającym na każdą minutę naszego czasu i uwagi.

Prawda?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst