REKLAMA

Facebook chce, żebyś wiedział, ile czasu na niego marnujesz. W aplikacji pojawi się nowa funkcja

Użytkownik ma mieć pod kontrolą to, ile czasu spędza na Facebooku i Instagramie. Firma wprowadza narzędzia do monitorowania i zarządzania czasem w swoich aplikacjach. 

01.08.2018 15.33
Zarządzanie czasem na Instagramie
REKLAMA
REKLAMA

Już wcześniej  Facebook obiecywał, że dostaniemy narzędzia, które pomoże nam zarządzać czasem, jaki spędzamy na Instagramie. Teraz nie tylko dotrzymuje obietnicy, ale wprowadza takie samo rozwiązanie w swoim głównym serwisie.

Uzależnienie od telefonu to dla wielu osób problem.

Aplikacje są robione po to, żebyśmy spędzali w nich jak najwięcej czasu. Chcą naszej uwagi, naszych interakcji i danych, bo to przekłada się na pieniądze. Muszą jednak balansować na cienkiej linii, bo, jeśli dojdziemy do wniosku, że media społecznościowe przynoszą nam więcej szkody niż pożytku, jest szansa, że postanowimy się z nimi gwałtownie rozstać. I nie będzie to tylko krótka separacja.

Nowych narzędzi należy szukać w ustawieniach Instagrama i Facebooka. W panelu Twoja aktywność i Twój czas na Facebooku będziecie mogli sprawdzić, ile czasu spędziliście w danej aplikacji. Haczyk polega na tym, że wyświetlana liczba dotyczy czasu na konkretnym urządzeniu, dopiero dotykając wykresu, sprawdzicie, ile czasu w sumie zmitrężyliście na przeglądaniu zdjęć znajomych. Wyświetlane będą tam dane z ostatnich 7 dni. Na samej górze będzie podana średnia czasu spędzonego w aplikacji w ciągu ostatniego tygodnia.

Ile czasu spędzamy na Facebooku? class="wp-image-778174"
Nowe narzędzia do zarządzania czasem na Facebooku

Zarządzanie czasem nie jest proste.

Sama informacja o tym, ile czasu marnujemy, pomoże nam uświadomić sobie skalę ewentualnego problemu, ale niekoniecznie pomoże go rozwiązać i zmienić przyzwyczajenia. Jeśli nie ma bodźca, który przypominałby o tym, że wpadamy w stare nawyki, łapiemy się na tym dopiero poniewczasie. Facebook wprowadza w związku z tym narzędzie, w którym można ustalić limit czasu na codzienne korzystanie z platform. Jeśli przekroczymy określony limit, odpowiedni komunikat nas o tym poinformuje.

Dodatkowo Facebook wprowadza także możliwość łatwiejszego wyłączenia powiadomień na określony czas. Ma to pomóc w skupieniu się w pracy czy szkole bez całkowitego zrezygnowania z powiadomień.

REKLAMA

Wbrew pozorom Facebook nie strzela sobie w ten sposób w stopę. Facebook i inne media społecznościowe nie chcą być postrzegane jako ci straszni zjadacze czasu, ale jako dobre aplikacje do łączenia się ludźmi i budowania relacji Google zapowiedział wprowadzenie nadzoru nad czasem, jaki spędzamy w aplikacjach, jako jedną z najważniejszych opcji Androida P. Facebook, prezentując swoje narzędzia, daje dostęp do takich ograniczeń na swoich warunkach. Dba o nas, kocha nas, troszczy się o nas. Jest dobrym wujkiem, a nie chciwym potworem z szafy czyhającym na każdą minutę naszego czasu i uwagi.

Prawda?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA