REKLAMA

Ludzie nie mają płci. Broń zamieniła się w zabawkę. Z sałatki usunięto jajko. To nie sen lewaka, to emoji w Androidzie 9 Pie

Pistolet zmienił się w zabawkę, rodzina straciła płeć, a z sałatki zabrano jajko. Zmiany w emocji w Androidzie Pie pokazują, w którą stronę idzie uniwersalny język internetu. Czy to się komuś podoba, czy nie. 

08.08.2018 12.40
Zmiany w emoji w Androidzie 9 Pie
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w emoji pokazują, co nas porusza jako społeczeństwo. Jasne, lifting niektórych ikon jest podyktowany jedynie uspójnieniem estetycznym, ale innych? Inne tworzą katalog problemów zachodu. Ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych.

Język oddaje i kształtuje rzeczywistość, ale Emoji to wyjątkowo nietypowy język.

Od około 2014 r. sprawa emoji zaczęła być traktowana coraz bardziej serio. W końcu zauważono, że to szalenie nietypowy rodzaj języka. I nie chodzi tu o to, że opiera się na obrazkach, ale o to, że jest niemal całkowicie kontrolowany. Nie ma slangu, nie ma spotnanicznie tworzonych słów, nie ma błędów językowych. Jest sztywny, a pieczę nad nim sprawuje grupa ludzi. W normalnym języku to nie przechodzi.

Mimo to na emoji zaczęto patrzeć coraz bardziej z perspektywy politycznej. Posiadanie własnego emoji było znakiem przeniknięcia do kultury globalnej. Czemu niektóre państwa miały mieć swoje flagi a inne nie? Czemu sushi ma emoji, ale polskie pierożki już nie? Polska kuchnia ma być gorsza? A hinduska? Nigeryjska? Pytania się mnożyły i zaczęły się mnożyć też odpowiedzi. W 2015 r wprowadzono do emoji wariacje na temat kolorów skóry i postaci kobiet w męskich zawodach, i w hidżabach. Z czasem reprezentowanych było coraz więcej grup. Google wprowadza w tym roku emoji dla łysych, siwych, rudych i tych z kręconymi włosami. Ale reprezentacja to tylko część trendu, i to ta mało kontrowersyjna.

Nowe emoji w Androidzie P class="wp-image-781582"

Zmiany w emoji, czyli zabawy z bronią, ludzie bez płci i wegańskie sałatki.

Każde dziecko wie, że broń to nie zabawka. No chyba, że broń-zabawka. Wprowadzenie zmian w wyglądzie pistoletu zadeklarowali wszyscy więksi interpretatorzy emoji. Koniec z realizmem.Obrazek ewoluował na Androidzie ku zabawkowemu pistoletowi na wodę. Teraz każda groźba wysłana rywalowi za pomocą emotki pistoletu może wyglądać nieco kuriozalnie. W czasach, w których odwołuje się seriale z przemocą w szkole, bo niedawno była strzelanina w liceum, to spójna decyzja.

Emoji rodziny i pary z sercem zostało zmienione. Nie pokrywa się już z wersjami mężczyzna + kobieta, ale pokazuje neutralne twarze. Konia z rzędem temu, kto wiarygodnie powie, czy to kobiety, czy mężczyźni. I o to chodzi. W zamyśle twórców można teraz zobaczyć równie dobrze dwóch facetów, dwie kobiety, jak i kobietę i mężczyznę. Neutralni genderowo ludzie zostali zaprojektowani z premedytacją rok temu. To powrót do oryginalnej idei Unicode. W standardzie z 2010 r. postaci ludzi miały nie mieć jasno określonej identyfikacji genderowej. Dopiero konkretne firmy zmieniały to swoimi interpretacjami ról społecznych i tego, kto jaki zawód powinien wykonywać.

REKLAMA

Wprowadzenie z premedytacją neutralnego emoji jest próbą powrotu do idei uniwersalnego języka. Tyle teorii. W praktyce trudno nie przypuszczać, że jeszcze kilka lat temu o jakimkolwiek innym emoji rodziny niż mężczyzna + kobieta + dziecko nie mogłoby być mowy.

Nie wiem, czy o podobnej inkluzywności myślano, zabierając jajko z sałatki. Raczej chodziło o dodanie czegokolwiek, czym będą mogli się posługiwać weganie do opisu swojego jedzenia. Mięsożerców, którzy obawiają się, że w związku z działaniem lobby wegańskiego inne potrawy zostaną pozbawione mięsa, uspokajam: nic tego nie zapowiada, jest wręcz przeciwnie. Android 9 Pie dostanie bardziej apetyczny (wysmażony) boczek, zamiast surowego płata mięsa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA