1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes
  3. Tech

Rekord na polskim rynku fintech. MCI sprzedaje Dotpay za 315 mln zł

Rekord na polskim rynku fintech. MCI sprzedaje Dotpay za 315 mln zł

Fundusz zyska na tej transakcji 255 mln zł - najwięcej w historii Grupy MCI. Nowym inwestorem w Dotpay będzie Nets, lider w dziedzinie płatności cyfrowych w krajach skandynawskich.

Z Dotpaya korzysta prawdopodobnie duża część polskich internautów podczas robienia zakupów. Jest to bowiem agent rozliczeniowy, który współpracuje z systemami banków czy wydawców kart kredytowych. Dotpay w obecnym kształcie powstał w lipcu 2016 r., kiedy to połączył się z inną firmą z portfela MCI - eCardem. Integracji przyświecał cel stworzenia lidera na polskim rynku płatności online i offline.

Teraz MCI wychodzi z inwestycji z zyskiem.

Aby przedstawić ten zysk fundusz używa metryki Cash-On-Cash, określającej stosunek pieniędzy uzyskanych z inwestycji do pieniędzy zainwestowanych. W tym wypadku wynosi od trzy, co oznacza, że w obie spółki (Dotpay i eCard) fundusz zainwestował 85 mln zł. Inną metryką jest wewnętrzna stopa zwrotu (IRR), wynosząca 40 proc. Obie te liczby pokazują, że MCI wraz z partnerem Saltus TUW, mogą być zadowoleni z transakcji.

MCI wybrało na inwestora strategicznego jednego z liderów europejskiego fintech. Dzięki temu, przed naszą firmą rysują się ciekawe perspektywy na bardzo dynamicznym i szybko rosnącym rynku, co przyniesie wiele korzyści naszym partnerom  - mówi Andrzej Budzik, Prezes Zarządu Dotpay/eCard.

Szansa dla kolejnych polskich startupów.

Choć transakcja sprzedaży czeka jeszcze na zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego, to już teraz MCI.EuroVentures zapowiada, że na nowe inwestycje jest w stanie przeznaczyć nawet 200 mln zł. Najbliższy czas będzie zapewne poświęcony na weryfikację nowych celów inwestycyjnych.

Fundusz może bowiem dysponować środkami z trzech innych, niedawnych wyjść z inwestycji. Mowa tu konkretnie o sprzedaży iZettle do Paypala, a także healthtechowych spółek lifebrain i Genomed. Można przewidywać, że MCI skupi się na segmencie fintechowym, który do tej pory stanowił trzecią część ich portfela.