REKLAMA

Rekord na polskim rynku fintech. MCI sprzedaje Dotpay za 315 mln zł

Fundusz zyska na tej transakcji 255 mln zł - najwięcej w historii Grupy MCI. Nowym inwestorem w Dotpay będzie Nets, lider w dziedzinie płatności cyfrowych w krajach skandynawskich.

19.06.2018 11.49
Rekord na polskim rynku fintech. MCI sprzedaje Dotpay za 315 mln zł
REKLAMA
REKLAMA

Z Dotpaya korzysta prawdopodobnie duża część polskich internautów podczas robienia zakupów. Jest to bowiem agent rozliczeniowy, który współpracuje z systemami banków czy wydawców kart kredytowych. Dotpay w obecnym kształcie powstał w lipcu 2016 r., kiedy to połączył się z inną firmą z portfela MCI - eCardem. Integracji przyświecał cel stworzenia lidera na polskim rynku płatności online i offline.

Teraz MCI wychodzi z inwestycji z zyskiem.

Aby przedstawić ten zysk fundusz używa metryki Cash-On-Cash, określającej stosunek pieniędzy uzyskanych z inwestycji do pieniędzy zainwestowanych. W tym wypadku wynosi od trzy, co oznacza, że w obie spółki (Dotpay i eCard) fundusz zainwestował 85 mln zł. Inną metryką jest wewnętrzna stopa zwrotu (IRR), wynosząca 40 proc. Obie te liczby pokazują, że MCI wraz z partnerem Saltus TUW, mogą być zadowoleni z transakcji.

Szansa dla kolejnych polskich startupów.

REKLAMA

Choć transakcja sprzedaży czeka jeszcze na zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego, to już teraz MCI.EuroVentures zapowiada, że na nowe inwestycje jest w stanie przeznaczyć nawet 200 mln zł. Najbliższy czas będzie zapewne poświęcony na weryfikację nowych celów inwestycyjnych.

Fundusz może bowiem dysponować środkami z trzech innych, niedawnych wyjść z inwestycji. Mowa tu konkretnie o sprzedaży iZettle do Paypala, a także healthtechowych spółek lifebrain i Genomed. Można przewidywać, że MCI skupi się na segmencie fintechowym, który do tej pory stanowił trzecią część ich portfela.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA