REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

MasterCard podniesie limit transakcji zbliżeniowych bez PIN-u. Zmiany wejdą w przyszłym roku

Już za rok płacąc zbliżeniowo kartą, bez podawania kodu PIN wykonamy transakcję do 100 zł. To dwa razy więcej niż obecnie. Z taką inicjatywą do NBP zwrócił się Mastercard, dzięki czemu będzie możliwe zwiększenie limitu.

13.06.2018
9:26
Zwiększenie limitu w transakcjach zbliżeniowych.
REKLAMA
REKLAMA

MasterCard w Polsce zawnioskował do NBP o zwiększenie limitu transakcji zbliżeniowych.

Tak naprawdę trudno dzisiaj mieć inna taktykę. Świat rzeczywiście staje się nie tylko coraz bardziej cyfrowy, ale też z każdym dniem mniej w nim gotówki. Na świecie najlepiej kierunek pokazuje sytuacja w Szwecji, gdzie pojawiają się pierwsze sklepy z napisami „nie akceptujemy gotówki”.

Nawet gdyby w MasterCard wszyscy od co najmniej kilku miesięcy mieli zakryte oczy, to i tak wyniki ich wewnętrznych analiz nie pozostawiają złudzeń. Pod koniec ubiegłego roku 78 proc. wszystkich transakcji wykonanych przy użyciu kart MasterCard to płatności zbliżeniowe O ponad 25 proc. z kolei wzrosła liczba aktynie korzystających z kart MasterCard w Polsce. I to tylko w skali jednego roku.

Statystyki MasterCard pokazują, jak popularne są płatności zbliżeniowe.

Same transakcje zbliżeniowe też w ostatnich 12 miesiącach wystrzeliły mocno w górę. Liczba ich realizacji w jednym roku zwiększyła się prawie o połowę (49 proc.). Aż o 88 proc. zwiększyła się wartość tego typu płatności bezgotówkowych. Z płatności zbliżeniowych korzystają trzy raz częściej niż mieszkańcy innych krajów Europy.

REKLAMA

Zapytaliśmy u źródła – w Narodowym Banku Polski, bez udziału którego nie uda się w Polsce podnieść limitów transakcji zbliżeniowych, kto jeszcze wystąpił o podniesienie limitu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA