REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Z tej mąki chleba nie będzie. Rok po premierze Essential Phone powstał dopiero drugi moduł

Essential Phone jest o tyle ciekawym, co niszowym smartfonem, dlatego wiele osób mogło zapomnieć, że jest to konstrukcja modułowa. Do tej pory powstał dokładnie jeden moduł, ale teraz firma pokazuje drugi. To gniazdo słuchawkowe z MQA.

08.06.2018
16:43
Rok po premierze Essential Phone powstał drugi moduł. To gniazdo jack
REKLAMA
REKLAMA

W Essential Phone uwagę przykuwa głównie przód urządzenia, a konkretnie ekran, który można uznać za ojca większości smartfonów AD 2018. Essential Phone jako pierwszy miał tzw. notcha, którego zaadoptowali później niemal wszyscy, poza kilkoma chlubnymi wyjątkami - brawo Samsungu, Sony i HTC!

Mniej uwagi poświęca się tyłowi urządzenia, a tam też przecież dzieje się sporo. Przy krawędzi znajdują się dwa piny do podłączania modułów rozszerzających możliwości smartfona. Do tej pory jedynym takim ekcesorium była kamera sferyczna, która miała premierę razem ze smartfonem.

Teraz pojawił się drugi moduł do Essential Phone. Jest to… gniazdko słuchawkowe.

 class="wp-image-746815"

Essential Phone nie jest wyposażony w gniazdo mini jack, więc producent postanowił dodać je poprzez moduł. Brzmi zabawnie, ale ma to zdecydowanie więcej sensu, niż mogłoby się wydawać, ponieważ nie jest to zwykłe gniazdo.

Dodatkowy moduł zawiera „wzmacniacz klasy audiofilskiej”, który zasili słuchawki o wysokiej impedancji. Jednocześnie moduł zawiera technologię MQA (Master Quality Authenticated), o której szerzej pisał Łukasz Kotkowski. MQA to kodek powstały w 2014 roku, który ma na celu przywrócić muzyce analogowego ducha. Kodek niweluje artefakty i ograniczenia powstałe na etapie masteringu. Jak pisze Łukasz:

Przywrócenie oryginalnego brzmienia ze studia wiąże się z dużymi ingerencjami w mastering, dlatego MQA daje najlepsze efekty w sytuacji, kiedy inżynier dźwięku zakoduje plik przy pomocy tego kodeku już na etapie masteringu.

Nagrania MQA można znaleźć w usłudze Tidal.

 class="wp-image-746818"

Essential Phone z nowym modułem zapewnia wsparcie sprzętowe dla MQA, a do tego pojawiło się partnerstwo z Tidalem, który zapewnia wsparcie software’owe, jak i oczywiście coraz większą bazę albumów korzystających z MQA. Nowi i obecni użytkownicy Essential Phone mogą skorzystać z promocji, w ramach której otrzymają za darmo trzy miesiące subskrypcji planu Tidal HiFi.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy słyszysz różnicę, szukaj w Tidalu utworów, które mają „M” obok tytułu. Jest to symbol wsparcia kodeka Master Quality Authenticated. Oczywiście różnicę można usłyszeć tylko na sprzęcie, który również wspiera MQA. Obecnie w Tidalu jest ponad 50 tys. utworów ze wsparciem tego kodeka.

REKLAMA

A sama idea modułów do Essential Phone?

Najwięcej o niej mówi fakt, że minął rok od premiery urządzenia, a pojawia się dopiero drugi moduł. Mamy więc powtórkę z sytuacji, którą widzieliśmy przy LG G5. Na szczęście LG szybko wycofało się ze swojego pomysłu. Essential Phone próbuje walczyć, ale na tym etapie jestem przekonany, że Essentail Phone 2 (o ile w ogóle powstanie) nie będzie miał pinów do podłączania akcesoriów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA