1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Alior Bank szuka partnerów - tym razem na własnych zasadach. Rusza Alior Bank Startup Accelerator

Lokowanie produktu

Alior Bank ponownie otwiera się na startupy i szuka partnerów. Tym razem na własnych zasadach, we własnym akceleratorze.

04.06.2018
16:28
Alior Bank Startup Accelerator wystartował. Bank szuka partnerów

Polski bank ma długą i bogatą historię współpracy z młodymi, aspirującymi twórcami. Jako że sam wywodzi się ze środowiska startupowego, konsekwentnie realizuje branżowy impreatyw "pay it forward". Bank dwukrotnie wspierał program Huge Thing, w którym startupy otrzymały wsparcie finansowe i mentorskie, a dziś wraz z jego absolwentami realizuje pierwsze pilotażowe wdrożenia.

Dziś Alior Bank zaprasza do siebie na własnych zasadach – rusza Alior Bank Startup Accelerator.

Podczas konferencji Infoshare 2018, gromadzącej startupowców i biznesmenów z całego świata, Alior Bank ogłosił start własnego programu akceleracyjnego. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, tym razem to Huge Thing wraz z innymi partnerami (m.in. IBM, PZU, GPW, Google, Amazon) będzie wspierać Alior Bank w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań. Lista partnerów nie jest też zamknięta - kolejni mogą dołączyć w każdej chwili.

 class="wp-image-737419"

Po co Aliorowi własny akcelerator?

13 stycznia 2018 w życie weszła unijna dyrektywa PSD2, wprowadzająca m.in. otwartą bankowość. To prawdziwa rewolucja w świecie finansów, która może zupełnie zmienić to, jak korzystamy z usług bankowych.

PSD2 m.in. umożliwi dostęp podmiotów zewnętrznych do naszych rachunków bankowych (za zgodą klientów). To oznacza, że np. jeśli mamy kilka rachunków w różnych bankach, wkrótce będziemy mogli nimi zarządzać z poziomu jednej aplikacji, co nie było możliwe przed PSD2.

Dyrektywa unijna stwarza też nowe możliwości bankom oraz ich klientom. Znikną uciążliwe formalności kredytowe, bo bank po złożeniu wniosku automatycznie rozpozna klienta, wyliczy zdolność kredytową na podstawie informacji z rachunku (nawet posiadanego w innym banku!) i pozwoli podpisać umowę elektronicznie, choćby z poziomu smartfona.

To tylko nieliczne przykłady – w praktyce PSD2 otwiera ogromne możliwości przed bankami. Banki mają czas na jej wdrożenie do 2020 roku i nic dziwnego, że dwoją się i troją, by zaproponować klientom jak najwięcej autorskich rozwiązań, by ich przy sobie zatrzymać.

I tu na scenę wkraczają startupy, które w ramach współpracy z Aliorem będą tworzyć nowe produkty w obszarze otwartej bankowości. Najlepsze rozwiązania zostaną wdrożone w struktury banku po zakończeniu programu, a startupy podejmą z nim stałą współpracę.

 class="wp-image-737440"

To podejście jest korzystne nie tylko dla startupów, ale także dla Alior Banku. Jak mówi nam Kamila Wincenciak z działu FinTech Alior Banku, odpowiedzialna za koordynację programu:

Z perspektywy biznesowej, możemy zaoferować startupom to, czego one jeszcze nie mają – bazę klientów i wiarygodność marki. Startupy zaś uzupełniają nas tym, że często lepiej identyfikują potrzeby klientów, są bardziej elastyczne i szybciej reagują na zmiany. W naszej ocenie zbudowanie takiego ekosystemu pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej wielostronnej współpracy.

Jakich startupów szuka Alior Bank?

Cytując Kamilę Wincenciak:

Chcemy zaprosić do udziału w programie startupy, które wniosą wartość dodaną dla naszych klientów - konsumentów indywidualnych, przedsiębiorstw czy klienta wewnętrznego.

Spójrzmy na to, kto już dziś przykuł uwagę Alior Banku. Do udziału w ostatniej edycji Huge Thing zakwalifikowały się m.in. Limitless, proponujący aplikację do mikroinwestycji, Pergamin, z platformą do łatwego tworzenia i zarządzania umowami prawnymi, czy GameHR, prezentujący zautomatyzowaną platformę do gier rekrutacyjnych.

Alior Bank szuka startupów z gotowym MVP i pomysłem na dalszy rozwój.

Co oferuje startupom Alior Bank Startup Accelerator?

Największą wartością akceleratora bankowego jest realna możliwość skomercjalizowania rozwiązania w banku. Od samego początku z uczestnikami programu będą pracować menedżerowie odpowiedzialni za wdrożenia produktów po stronie Alior Banku, służąc wiedzą i merytorycznym wsparciem w dopracowaniu modelu współpracy. Startupowe projekty będą także konsultowane z wewnętrznymi ekspertami banku po to, by podczas wdrożenia spełniały wymagania dotyczące bezpieczeństwa czy IT.

Kamila Wincenciak dodaje:

Jednym z elementów naszej strategii współpracy ze startupami jest też udostępnienie uczestnikom środowiska testowego API Sandbox z usługami wynikającymi m.in. z dyrektywy PSD2. W ten sposób już na etapie MVP uczestnicy będą mieli możliwość walidacji koncepcji biznesowej projektu.

Prócz mentoringu startupy zyskają też dostęp do bogatej sieci kontaktów biznesowych. Jednym z głównych partnerów programu jest PZU, z którym Alior ma nadzieję znaleźć i rozwinąć innowacyjne rozwiązania insurtech w obszarze otwartej bankowości.

Startupy, które dostaną się do programu, otrzymają też miejsce do pracy.

Alior Bank szykuje specjalnie dla swojego akceleratora nową przestrzeń coworkingową, która zostanie niebawem otwarta w Warsaw Spire. Bank nie wyklucza też, że jeśli pomysł się sprawdzi, podobne miejsca powstaną w innych miastach.

Uczestnicy programu będą mogli również skorzystać z możliwości finansowania sięgającego 150 tys. zł w ramach pożyczki konwertowalnej, której warunki będą indywidualnie negocjowane.

Rekrutacja rusza już dziś!

By dołączyć do programu, należy wziąć udział w rekrutacji na stronie www.accelerator.aliorbank.pl.

Choć rekrutacja potrwa do 15 lipca, warto zgłosić się jak najwcześniej, bo już w czerwcu zostaną wyłonione pierwsze firmy, które trafią na Selection Day - będzie to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swoich rozwiązań przed Alior Bankiem.

Z im mniejszej puli bank będzie musiał wybierać, tym większa szansa, że to właśnie twój startup przejdzie dalej.

* Partnerem publikacji jest Alior Bank.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze