REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Z nowym Androidem P nie zgubisz się w galerii handlowej. Do telefonów trafi lokalizacja wewnątrz budynku

Android P w wersji Developer Preview nie wprowadza zbyt wielu dużych zmian, ale nowości będą naprawdę użyteczne. Jedną z ciekawszych jest możliwość lokalizowania urządzenia wewnątrz budynku dzięki łączności Wi-Fi RTT.

08.03.2018
14:50
android p wi-fi rtt
REKLAMA
REKLAMA

Urządzenia mobilne w większości zastąpiły analogowe, papierowe atlasy. Nic dziwnego, bo możliwość wyświetlenia w aplikacji swojego dokładnego położenia na cyfrowej mapie jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości.

W terenie GPS zazwyczaj sprawdza się bez zarzutu, a lokalizacja podawana jest z dużą dokładnością. Problem pojawia się po wejściu do budynku, gdy smartfon gubi sygnał satelity. Android P Developer Preview ma pomóc obejść to ograniczenie.

Lokalizacja w Android P wykorzysta Wi-Fi RTT.

Smartfony już teraz wykorzystują wiele różnych typów łączności do określania lokalizacji. Oprócz wskazań GPS i GLONASS pobierane są dane o okolicznych sieciach Wi-Fi i stacjach bazowych operatora.

Android P Developer Preview rozszerzy moduł lokalizacji o określanie położenia w budynkach. Będzie to możliwe dzięki wsparciu dla standardu IEEE 802.11mc oraz badaniu odległości urządzenia od routerów.

Lokalizacja w budynku w Android P Developer Preview - jak to działa?

Standard Wi-Fi 802.11mc, czyli Wi-Fi RTT (Round-Trip-Time) zakłada, że aplikacje mobilne mogą mierzyć, w jakiej odległości od routera się znajdują. Nie muszą w tym celu nawet nawiązywać połączenia z routerem poprzez podanie hasła.

Sprawdzenie odległości od jednego punktu dostępowego pozwoli na określenie odległości. Jeśli jednak aplikacja sprawdzi odległość od trzech takich punktów, algorytmy będą mogły wyliczyć dokładne położenie telefonu użytkownika.

Lokalizacja w budynku ma być podawana z dokładnością do 1–2 metrów.

Marketerzy pewnie już ostrzą sobie na to rozwiązanie zęby, tak jak wcześniej na beacony, ale użytkownicy skorzystają z Wi-Fi RTT również w swoich domach.

REKLAMA

Wsparcie dla Wi-Fi 802.11mc pozwoli na lepsze lokalizowanie użytkowników w domach, a tym samym ułatwi automatyzację w systemach smart home.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA