REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

JustDrive nie odpuszcza. Domaga się od PKN Orlen wyjaśnień… na Facebooku

Przepychanki pomiędzy JustDrive i PKN Orlen ciąg dalszy. Startup, któremu korporacja wypowiedziała umowę, domaga się wyjaśnień. Na Facebooku.

justdrive pkn orlen spór facebook
REKLAMA
REKLAMA

Polski startup JustDrive miał zmienić życie kierowców. Płacenie za paliwo z poziomu aplikacji, bez konieczności udawania się do kasy, brzmiało jak świetne udogodnienie. Niestety po szumnym starcie na początku lutego, po zaledwie jednym dniu usługa przestała działać.

Dlaczego JustDrive nie działa?

Z początku wyglądało to na niefortunny skutek awarii systemu informatycznego partnera startupu. Po dwóch tygodniach okazało się, że przyczyną problemów Just Drive jest wypowiedzenie firmie umowy przez PKN Orlen. Obie firmy wystosowały swoje oświadczenia, które bynajmniej sprawy nie wyjaśniły.

JustDrive przekonuje, że PKN Orlen zerwał umowę w złej wierze. Korporacja zaś kontruje i przekonuje, że miała powody, by wypowiedzieć umowę. Nie podaje jednak, co dokładnie sprawiło, że zdecydowała się na zerwanie współpracy po zaledwie jednym dniu.

Dzisiaj, po blisko tygodniu od pierwszej oficjalnej informacji ze strony Just Drive na temat przyczyny awarii aplikacji, pojawiła się kolejna wiadomość startupu. To komentarz do oświadczenia PKN Orlen, opublikowany w serwisie społecznościowym.

JustDrive na profilu firmy w serwisie Facebook wzywa PKN Orlen do publicznego wyjaśnienia swojej decyzji. Twórcy wyrażają zgodę na „udostępnienie do publicznej wiadomości dowolnej dokumentacji dotyczącej współpracy PKN ORLEN oraz JustDrive”.

Pełny komentarz JustDrive do oświadczenia PKN ORLEN z dn. 15.02.2018

W związku z zamieszczonym przez Biuro Prasowe PKN ORLEN dn. 15.02.2018 „Stanowiskiem PKN ORLEN ws. aplikacji Just Drive” chcielibyśmy zaznaczyć, że pomimo naszych starań i woli PKN ORLEN nie przedstawił powodów zerwania współpracy, które byłyby przekonujące i znajdowały odzwierciedlenie w faktach.Nie zgadzamy się również z oskarżeniami o nieprzestrzeganiu zasad etyki biznesowej i zobowiązań umownych, gdyż godzą w nasze dobre imię i do tej pory nie zostały zaadresowane przez przedstawicieli PKN ORLEN. Jako startupowi zależy nam na rozwiązaniu zaistniałej sytuacji i jak najszybsze wypracowanie modelu biznesowego, który zadowoli naszych Partnerów, jak i Klientów.

Podkreślamy, że jesteśmy nadal otwarci na mediacje z PKN ORLEN, które powinny odbyć się w ramach spotkania trójstronnego, gdzie oprócz JustDrive i PKN ORLEN będzie brał też udział przedstawiciel strony rządowej.

Publiczne opisywanie istniejącego pomiędzy stronami sporu przez PKN ORLEN w sposób niekompletny prowadzi do niejasności i powstawania mylnych wyobrażeń. Jeśli PKN ORLEN zamierza komentować istniejący pomiędzy stronami spór na forum publicznym, domagamy się transparentności, rzetelnego informowania o wszystkich istotnych okolicznościach sprawy i odróżniania faktów od subiektywnych ocen. Jeżeli PKN ORLEN uważa, że w tym celu niezbędna jest zgoda JustDrive na udostępnienie do publicznej wiadomości dowolnej dokumentacji dotyczącej współpracy PKN ORLEN oraz JustDrive, niniejszym wyrażamy taką zgodę.

JustDrive kontra PKN Orlen - spór trwa.

Skutkiem enigmatycznego oświadczenia PKN Orlen są spekulacje na temat przyczyny tego sporu. Wiele osób dopatruje się tutaj chęci wycofania się z umowy ze względu na to, że klienci JustDrive płacący aplikacją za paliwo nie odwiedzają sklepów przy stacjach benzynowych, gdzie mogliby zrobić dodatkowe zakupy.

Jak na razie jednak to tylko spekulacje. Smutne jest też to, że nawet jeśli JustDrive będzie w tym sporze górą, a gdy sprawa trafiłaby do sądu i ten rozstrzygnąłby spór na korzyść startupu, to po takiej wizerunkowej klapie na starcie firma raczej nie ma większych szans na oszałamiający sukces.

Trudno wyrokować, po czyjej stronie jest racja.

REKLAMA

Nie wiemy jeszcze na pewno, która ze stron sporu jest winna. Jeśli PKN Orlen faktycznie miał powody, by zerwać umowę, to JustDrive samo jest sobie winne. Jeśli nie, pozostaje mieć nadzieję, że w umowie przewidziane zostały odpowiednie kary za jej zerwanie, które wynagrodzą to twórcom aplikacji.

Szkoda tylko, że innowacyjny polski projekt został ubity w zarodku - czy to przez złą wolę PKN Orlen, czy to przez brak kompetencji jego twórców. To, że firmy nie potrafią się porozumieć za zamkniętymi drzwiami, a spór prowadzony jest na Facebooku, z pewnością nie pomaga nadszarpniętemu wizerunkowi JustDrive.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA