REKLAMA

Apple pozwala na złość mamie odmrozić sobie uszy. iOS 11.3 beta z nowymi ustawieniami akumulatora

iOS 11.3 w wersji beta 2 wprowadził oczekiwaną przez wielu klientów opcję przywrócenia pełnej wydajności iPhone’ów ze zużytą baterią. Wiemy, jak wygląda nowe menu akumulatora i jakie opcje się w nim pojawiły.

07.02.2018 08.44
iPhone iOS 11.3 beta 2 bateria obniżanie wydajności
REKLAMA
REKLAMA

Pod koniec zeszłego roku Apple padł ofiarą medialnej krytyki ze względu na spowalnianie starszych urządzeń. Sam mechanizm wprowadzony został w słusznym celu, aczkolwiek brak jasnej komunikacji ze strony producenta doprowadził do licznych oskarżeń, w tym o planowe postarzanie produktu.

Producent zdecydował, że będzie obniżał wydajność procesora w starszych telefonach. Celem takiego działania jest zminimalizowanie ryzyka samoczynnego wyłączania się urządzenia, jeśli nadający się do wymiany akumulator nie będzie w stanie dostarczyć tyle prądu, ile potrzeba.

Apple w iOS 11.3 oddaje użytkownikom władzę na iPhone’ami.

Do tej pory Apple stawał na stanowisku, że wie lepiej, czego oczekują użytkownicy. iPhone’y słyną wręcz z braku możliwości konfiguracji. W przypadku akumulatorów producent poszedł jednak pod naporem krytyki na ustępstwo. Zgodnie z zapowiedziami iOS 11.3 wprowadza nowe menu akumulatora.

Na premierę nowej wersji systemu jeszcze trochę poczekamy, ale nowe menu pojawiło się w najnowszej aktualizacji iOS 11.3 w wersji beta. Wszyscy chętni, którzy zapisali się do programu betatestów, mogą sprawdzić samodzielnie, jakie opcje konfiguracji w ręce użytkowników oddał Apple.

Nowe menu akumulatora w iOS 11.3 - jak to działa?

Nowe menu pojawiło się w ustawieniach. Pozwala sprawdzić, w jakim stanie jest wbudowane ogniwo iPhone’a. Wskaźnik procentowy pokazuje, jak wiele energii jest w stanie przyjąć akumulator w porównaniu do fabrycznie nowego egzemplarza. Zużycie akumulatora jest czymś normalnym, związanym z eksploatacją urządzenia.

Apple za wadliwy uznaje akumulator, który przed przejściem 500 cykli ładowania ma sprawność na poziomie niższym 80 proc. W takim wypadku ogniwo można nieodpłatnie wymienić w ramach gwarancji. Możliwość sprawdzenia tego samodzielnie to świetna wiadomość.

Wcześniej, by ocenić jego zużycie, trzeba było telefon diagnozować w serwisie.

W przypadku wykrycia przez system zużytego ogniwa iPhone automatycznie obniża jego wydajność, by zapewnić niezawodność działania. Nadający się do wymiany akumulator może sprawić, że telefon będzie się samoczynnie wyłączał pod obciążeniem. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z gwarancji niezawodności kosztem obniżania wydajności.

Nowe menu akumulatora w iOS 11.3 beta 2 pozwala na życzenie użytkownika wyłączyć spowalnianie systemu. Trzeba jednak pamiętać, że każdorazowo po wyłączeniu się telefonu z powodu niedostarczenia wymaganej mocy, automatyczne obniżanie wydajności włączy się ponownie.

To jednak nie koniec zmian w iOS 11.3.

W nowej wersji systemu wydajność ogniwa ma być okresowo sprawdzana. Jeśli akumulator mimo zużycia będzie radził sobie z większym obciążeniem, wydajność procesora będzie ograniczana w mniejszym stopniu. Jak tylko jednak telefon sam z siebie się wyłączy, telefon będzie mocniej zwalniał.

REKLAMA

Spowalnianie telefonów Apple’a ze zużytym akumulatorem dotyczy modeli iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Wprowadził je system iOS 10.3.1. Nowsze telefony, które są w sprzedaży od kilku miesięcy - iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X - są rzekomo zaprojektowane tak, by nie było to uciążliwe.

W przypadku starszych urządzeń producent, po zeszłorocznej medialnej burzy, obniżył koszt wymiany akumulatorów w iPhone'ach już po zakończeniu okresu gwarancji. Do końca roku klienci z Polski zapłacą za taką przyjemność 129 zł zamiast 369 zł jak do tej pory.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA