REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Amazon jest już więcej wart od Microsoftu

Microsoft do niedawna był trzecią najbardziej wartościową spółką publiczną. Wyprzedzały go tylko Apple i Alphabet. Niestety, czasy się zmieniają, a dominacja Amazon Web Services pomogła wyrzucić firmę Satyi Nadelli z podium.

15.02.2018
16:26
Amazon Microsoft
REKLAMA
REKLAMA

Na chwilę obecną wartość akcji Amazonu wynosi 1451,05 dol. za akcję. To oznacza, że jego kapitalizacja giełdowa na chwilę obecną wynosi 702,5 mld dol. Tym samym Amazon właśnie wyprzedził Microsoft, który może się pochwalić kapitalizacją giełdową na poziomie 699,2 mld dol.

Co więcej, ta – na razie nieznaczna – przewaga Amazonu nad Microsoftem będzie rosła, jeżeli w przewidywaniach kierować się będziemy bieżącymi trendami na giełdzie. Wartość akcji Microsoftu odnotowała pod koniec ubiegłego dnia 1,6-procentowy wzrost, zaś Amazonu 2,6 procentowy.

Microsoft poza wielką trójką IT. Na podium są Apple, Alphabet i Amazon.

Ranking spółek publicznych na chwilę obecną prezentuje się dość ciekawie. Na pierwszym miejscu znajduje się Apple ze swoją zawrotną kapitalizacją giełdową na poziomie 849,2 mld dol. Na drugim miejscu znajduje się Alphabet, właściciel Google’a, z kapitalizacją na poziomie 746,4 mld dol. Trzecie miejsce i czwarte należą, odpowiednio, do Amazonu i Microsoftu. Pierwszą piątkę zamyka Facebook z 521,5 mld dol. kapitalizacji giełdowej.

Amazon nie tylko ma znaczną przewagę na rynku chmurowym, jego Amazon Web Services – mimo imponujących wzrostów Azure’a – nie musi się prędko obawiać utraty pozycji lidera. Dodatkowo, inwestorzy są zachwyceni tym jak Amazon radzi sobie w handlu, a więc w działalności, której Microsoft nie prowadzi.

Amazon pracował 21 lat na swój dzisiejszy sukces.

W momencie debiutu na giełdzie w maju 1997 r. wartość Amazonu wyceniono na 560 mln dol. W tym czasie kapitalizacja giełdowa Microsoftu wynosiła zawrotne 140 mld dol. Gigant jednak stracił wiele w oczach inwestorów po słynnym procesie antymonopolowym, musząc później przez lata odbudowywać swoją pozycję na giełdzie. Amazon w tym czasie usprawniał swoją platformę handlową, optymalizując technologię logistyki i szybkiego dostarczania towaru klientom.

REKLAMA

Prawdziwie przełomową decyzją Microsoftu było pełne zaangażowanie w rynek chmur obliczeniowych, rozpoczęte przez Steve’a Ballmera i kontynuowane przez aktualnego prezesa. Wartość akcji Microsoftu wzrosła o 180 proc. od momentu zmiany prezesa na Satyę Nadellę w lutym 2014 r.

Amazon, zdaniem inwestorów, ma jednak na chwilę obecną mocniej ugruntowaną pozycję na rynku. Nie tylko z uwagi na jego Amazon Web Services i zaangażowanie w handel detaliczny, ale również dzięki jego inwestycjom w dynamicznie rozwijający się rynek smart home. Jego inwestycje w Alexę, wszechobecną w sprzętach inteligentnego domu cyfrową asystentkę, wydają się popłacać. Alexa jest na tym rynku znacznie powszechniej stosowana od Apple Siri i Google Assistant, a microsoftowa Cortana… na razie pozostaje ciekawostką, mimo ciągłego jej rozwoju i promowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA