REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple zabiera głos w sprawie procesorów: wszystkie Maki i sprzęt z iOS są dotknięte problemem

Apple jako ostatni z dużych producentów systemów operacyjnych zabrał głos w sprawie problemów spowodowanych lukami w procesorach. Wszystkie Maki, iPhone’y i iPady są dotknięte problemem.

05.01.2018
10:17
wszystkie Maki i sprzęt z iOS są dotknięte problemem
REKLAMA
REKLAMA

Apple w oficjalnym oświadczeniu odnosi się do ataków Spectre i Meltdown, wywołanych niespotykaną wpadką polegającą na błędzie w architekturze procesorów.

Zgodnie z przewidywaniami, wszystkie komputery i urządzenia mobilne Apple były podatne na luki w bezpieczeństwie. Dotyczy to komputerów Mac, urządzeń z iOS, a także przystawek Apple TV. Intel przyznał, że problem dotyczy wszystkich procesorów tej firmy produkowanych od 2010 roku, a to właśnie procesory Intela napędzają komputery Apple’a.

Wiele osób zastanawiało się, czy problem dotyczy także urządzeń mobilnych, do których Apple produkuje własne procesory ARM. Okazuje się, że one również są podatne na ataki. Wyjątkiem jest jedynie Apple Watch, który według obecnych informacji nie jest podatny na atak Meltdown.

Bez obaw, łatki zostały zaaplikowane już dawno.

Apple jednocześnie przypomina, że załatał już swoje systemy. Aktualizacje zabezpieczeń pojawiły się w iOS 11.2, macOS 10.13.2, i tvOS 11.2, co zabezpiecza przed atakiem typu Meltdown.

A co z drugim typem ataku, czyli Spectre? Apple jest świadome problemu i zapewnia, że z nim walczy. Mają zostać wypuszczone aktualizacje Safari, które uchronią użytkowników. Jak czytamy w oświadczeniu Apple:

Analiza tych technik [eksploatacji Spectra] wykazała, że ​​chociaż są one niezwykle trudne do wykorzystania - nawet przez aplikację działającą lokalnie na Macu lub urządzeniu z systemem iOS - mogą być potencjalnie wykorzystane w JavaScript działającym w przeglądarce internetowej.

W nadchodzących wydaniach iOS, macOS, tvOS i watchOS pojawią się łatki, które mają wyeliminować podatność na atak Spectre. Aktualizacja ma się pojawić w ciągu kilku dni.

Czy sprzęty Apple zwolnią?

Bardzo drażliwą kwestią jest spowolnienie urządzeń Apple. Według pierwszych informacji, patche łatające błędy procesorów Intela mogły mieć wpływ na obniżenie wydajności procesorów nawet o 30 proc. Dla Apple to szczególny problem, ponieważ kilka tygodni temu wybuchła afera batterygate, zdradzająca celowe zaniżanie wydajności iPhone’ów.

Bez obaw, atak Meltdown jest już zażegnany, a łatki Apple nie wpłynęły na wydajność urządzeń. Wyszły one już kilka tygodni temu i nikt nie zauważył, aby komputery spowolniły.

A co w przypadku nadchodzącej łatki, która wyeliminuje problem Spectre? Na stronie Apple czytamy:

REKLAMA

Nasze obecne testy wskazują, że przyszłe patche Safari nie będą miały mierzalnego wpływu na testy wydajności w Speedometer i ARES–6, a w benchmarku JetStream wpływ jest mniejszy niż 2,5 proc.

Wygląda więc na to, że Apple bardzo dobrze poradził sobie z problemem architektury procesorow.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA