1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Mocna specyfikacja, obudowa premium i super cena. Laptop Explore PRO 1410 pogodził te zalety

Lokowanie produktu

Wyglądem przypomina MacBooka Pro albo inny dobrze wykonany komputer z wyższej półki. Sam nie należy do najtańszych, ale zważywszy na mocną specyfikację techniczną, jego cena jest uzasadniona. Co potrafi laptop Explore PRO 1410 i jakie robi pierwsze wrażenie? Sprawdziłem to.

31.10.2017
20:45
Laptop Explore PRO 1410 - cena i opinie

Komputer Kruger&Matz Explore PRO 1410 jest ze mną od kilku dni i zdążyłem już go nieco poznać. Oto 5 pozytywnych zaskoczeń i 2 rozczarowania, którymi mnie uraczył.

Zaskoczenie #1: 14 cali w obudowie od 13 cali

Laptop Explore PRO 1410 - cena i opinie

Laptop Explore PRO 1410 ma ekran o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Co warte odnotowania producentowi udało się zmieścić wyświetlacz o tych rozmiarach w obudowie MacBooka Air 13.

Przykładając jeden komputer do drugiego nie widać specjalnej różnicy (poza grubością i kształtem laptopów). Jednak po otwarciu pokrywy okazuje się, że Explore PRO 1410 ma znacznie cieńsze ramki nad obudową i po bokach, co sprawia, że mamy do dyspozycji większy ekran, przy zachowaniu mniejszej obudowy.

Zaskoczenie #2: wykonanie premium

Obudowa została wykonana z metalu i sprawia wrażenie wytrzymałej. Konstrukcja jest sztywna i nie ugina się pod rękami podczas normalnej pracy. Klawiatura też jest dość sztywna i trzeba ją mocno przycisnąć, aby zauważyć, że się ugina.

Niestety pokrywy nie możemy wygodne otworzyć jedną ręką, ponieważ dolna część zaczyna się unosić. Szkoda, bo w poprzednim komputerze Kruger&Matz, który miałem okazję testować, dało się to zrobić.

Jednak na sam zawias i mechanizm otwierania narzekać więcej nie można. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane i sprawiają wrażenie korzystania z urządzenia z wyższej półki.

Rozczarowanie #1: głośniki są, ale jakby ich nie było

Głośniki w laptopach nie należą do najlepszych. W gamingowym komputerze Acer Predator mam cztery głośniki wspierane przez subwoofer i mimo tego nie umiem powiedzieć, żeby sprzęt ten nadawał się do słuchania muzyki albo do rozkoszowania dźwiękiem w grach wideo.

W laptopie Explore PRO 1410 głośniki są tylko dwa, umieszczono je na dole obudowy i grają bardzo cicho. Jakość dźwięku też jest przeciętna. Dlatego niezbędnym akcesorium będą słuchawki lub zewnętrzne głośniki, jeśli chcemy w pełni korzystać z funkcji multimedialnych tego komputera.

Zaskoczenie #3: klawiatura i podświetlenie

Laptop Explore PRO 1410 - cena i opinie

Laptop Kruger&Matz Explore PRO 1410 oferuje bardzo wysoki poziom doznań dla osób, których praca opiera się na wprowadzaniu danych i pisaniu tekstów. Klawiatura jest bardzo wygodna, ma przyjemny skok, dobre rozmieszczenie przycisków i do tego dwustopniowe podświetlenie, które sprawia, że możemy wygodnie pracować w każdych warunkach.

Rozczarowanie #2: gładzik bez gestów

Pracując na laptopach z Windowsem, przyzwyczaiłem się do korzystania z wielu przydatnych gestów wykonywanych dwoma, trzema i czterema palcami. Niestety nie wszystkie komputery potrafią obsłużyć wszystkie te gesty.

Wiele zależy od zastosowanego touchpada. Dopiero obecność precyzyjnej płytki dotykowej (Windows Precision Drivers) pozwala na wykonywanie zaawansowanych gestów. Testowany sprzęt jej nie ma, więc na gładziku nie wykonamy wiele więcej niż gesty jednym lub dwoma palcami.

Zaskoczenie #4: cała masa portów

Niektórzy producenci próbują nas przekonać, że użytkownik komputerów PRO potrzebuje wyłącznie złącza USB-C. Nie podzielam tego zdania.

Standard USB-C to przyszłość, ale przyszłość przyjdzie kiedyś. Dzisiaj liczba akcesoriów, które podłączymy za pomocą tego złącza, jest niewielka, a rynek zdominowany jest przez sprzęty wykorzystujące USB 2.0, USB 3.0 i HDMI.

Laptop Explore PRO 1410 ma dwa złącza 2.0, jeden port 3.0 oraz jedno gniazdo HDMI. Do tego wyposażono go w gniazdo kart pamięci SD oraz złącze Ethernet. Oczywiście jest też Jack 3,5 mm.

Zaskoczenie #5: niska cena

Jeśli zaczniemy w sklepach szukać małego (14 cali), ale dobrze wykonanego laptopa (metalowa obudowa) o mocnej specyfikacji technicznej (Intel i5-6200U 2,3 GHz, 8 GB RAM i SSD 256 GB), to szybko się okaże, że trudno znaleźć sprzęt w lepszej cenie od Kruger&Matz Explore PRO 1410.

W oficjalnym sklepie komputer ten kosztuje 2999 zł i jest to bardzo dobra cena, jeśli weźmiemy pod uwagę system operacyjny (Windows 10 Home), zastosowane podzespoły i jakość wykonania.

Lokowanie produktu
Najnowsze