REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Te zdjęcia ciał niebieskich zachwycą każdego. NASA przygotowała swoją wersję katalogu Messiera

Wiele obiektów sfotografowanych przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a, którymi zachwycamy się na co dzień, pochodzi z katalogu opracowanego przez Charlesa Messiera w XVIII w. NASA przygotowała internetową wersję tego katalogu.

21.10.2017
17:06
Zachwycające zdjęcia ciał niebieskich. NASA publikuje Katalog Messiera
REKLAMA
REKLAMA

Każdy, kto interesuje się astronomią, słyszał o katalogu Messiera. Zawiera on 110 obiektów głębokiego nieba. Gdy Charles Messier opublikował swój katalog, liczył on 103 obiekty. Francuski astronom nazwał swój przegląd "Katalogiem mgławic i gromad gwiazd".

Francuz nie ograniczył się do sporządzenia listy. Odkrył kilkadziesiąt obiektów, które znalazły się w katalogu. Największą reprezentację mają w nim gromady gwiazd stanowiące ponad połowę pozycji. Na kolejnym miejscu znajdują się galaktyki - jest ich 40.

W czasach Messiera nazywano je mgławicami. Dopiero odkrycia Hubble'a dowiodły, upraszczając, że są obiekty odległe we wszechświecie, a nie część naszej Drogi Mlecznej. Hubble dokonał też klasyfikacji galaktyk, z której korzystamy do dziś. Katalog nie był idealny, zawierał kilka błędów. Na przykład obiekt M48, gromada otwarta, została błędnie opisana i uznawano ją przez lata za zaginioną.

Katalog Messiera to zestawienie, z którego chętnie korzystają astronomowie-amatorzy, próbując zaobserwować jak najwięcej obiektów w nim się znajdujących. Niektóre z nich możemy obejrzeć bez instrumentów optycznych. Doskonałym przykładem są choćby Plejady, oznaczone w katalogu Messiera symbolem M45. To zresztą najjaśniejszy obiekt w zestawieniu.

NASA przygotowała swoją wersję katalogu Messiera.

Na stronie NASA możemy oglądać przepiękną wersję katalogu Messiera. Zdjęcia dostarczył Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Nie znajdziemy w nim wszystkich obiektów z katalogu, ale zdecydowaną większość, bo 93 z nich. Niektóre zobaczymy w całości. Inne przedstawiają fragmenty.

NASA podaje, że np. do sfotografowania połowy Galaktyki Andromedy, oznaczonej symbolem M31, teleskop musiał wykonać 7400 zdjęć.

Większość obiektów, które znalazły się w katalogu Messiera w wersji stworzonej przez NASA, mogliśmy zobaczyć wcześniej. Należy do nich choćby obiekt M1, mgławica Krab będącą pozostałością po supernowej. Ozdabia ona tapety wielu komputerów i smartfonów.

katalog Messiera class="wp-image-613288"

Kolejny obiekt, który kojarzą również astronomiczni laicy to M42, czyli Wielka Mgławica Oriona. Znajdziemy ją poniżej Pasa Oriona, charakterystycznych trzech jasnych gwiazd w znanym gwiazdozbiorze.

katalog Messiera class="wp-image-613294"

Trzecim ciekawym przykładem będzie bardzo charakterystyczna Galaktyka Sombrero. W katalogu oznaczono ja mianem M104.

REKLAMA
Katalog Messiera class="wp-image-613297"

Warto obejrzeć wszystkie obiekty z Katalogu Messiera, znajdujące się na stronach NASA. Kosmiczny Teleskop Hubble'a miał ogromny wpływ na nasz odbiór zjawisk we wszechświecie. Zdjęcia przez niego wykonane potrafią zachwycić.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA