REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Dlaczego statek Elona Muska będzie miał cztery podpory podczas lądowania? Miliarder odpowiedział na pytania internautów

Elon Musk odpowiadał w weekend na pytania użytkowników serwisu Reddit. Pytania i, rzecz jasna, odpowiedzi, dotyczyły załogowej misji na Marsa.

16.10.2017
11:28
Elon Musk odpowiadał na pytania internautów.
REKLAMA
REKLAMA

AMA, czyli ask me anything, to popularna forma spotkania znanych osób z tak zwanymi zwykłymi ludźmi. Postaci takie jak Elon Musk przyciągają szczególną uwagę. Miliarder rozrysował dość szczegółowy plan załogowej misji na Marsa. Przedstawił też założenia techniczne systemu BFR, który ma umożliwić ludzkości dotarcie na Czerwoną Planetę. AMA w serwisie Reddit poświęcone było właśnie zagadnieniom związanym z kosmicznymi planami przedsiębiorcy.

O co użytkownicy Reddita pytali Elona Muska?

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło różnicy ciągu statku BFS w prezentacji sprzed roku i tegorocznej. Elon Musk wytłumaczył, że siła ciągu spadła, bo obniżono też masę statku. Spadek miał być proporcjonalny. Na stwierdzenie, że nie da się wylądować na Księżycu używając silnika o ciągu 3 meganiutonów, Musk odpowiedział enigmatycznie: "Owszem, możesz. - Bob Budowniczy". Niektóre części silników Raptor mają być wydrukowane w technologii 3D, ale w większości powstaną one w procesie metalurgicznym. Musk podał przykład nowego wytrzymałego stopu, z którego powstanie pompa tlenowa. Ma być on wytrzymały na wysoką temperaturę i nie ulegać spalaniu.

Muska zapytano również o inną różnicę między prezentacją z roku 2016 roku i tegoroczną. Dlaczego SpaceX zdecydował, że statek będzie miał cztery podpory do lądowania, zamiast trzech? "Bo cztery zapewniają większą stabilność w trudnym terenie" - odpowiedział logicznie.

Inna poruszona kwestia doczekała się bardziej lakonicznej odpowiedzi. Jeden z użytkowników Reddita zapytał, czy SpaceX jest zainteresowany wprowadzeniem na orbitę Marsa satelitów, które zwiększą możliwości komunikacyjne. Szef SpaceX udzielił krótkiej odpowiedzi twierdzącej - "Tak".

Muska zapytano o sposób testowania nowych rozwiązań. Internautów interesowało na przykład, czy możemy spodziewać się w ciągu najbliższych 5 lat zobaczenia jednostek testowych. Musk twierdzi, że powstanie pełnowymiarowy statek, na którym przeprowadzone zostaną eksperymenty na niskich wysokościach, bez konieczności używania osłony termicznej. Ta ostatnia docelowo będzie wbudowana w ściankę zbiornika głównego. "Nie chcemy tworzyć pudełka w pudełku" - twierdzi miliarder. Kolejnym krokiem mają być testy systemu z prędkościami orbitalnymi.

Elon Musk nie zdradził podczas AMA zbyt wielu szczegółów technicznych przyszłych misji.

REKLAMA

Niektóre odpowiedzi Muska były dość szczegółowe. W innych ewidentnie unikał podawania detali. Przedsiębiorca wykazał się też specyficznym poczuciem humory. Żartował z uczestnikami na temat dziwacznego charakteru AMA. "Skąd wiedziałeś, że właśnie piję whiskey?" - pytał Musk użytkownika Reddita, który stwierdził, że sesja będzie jeszcze bardziej dziwaczna, gdy skończy pić.

W odpowiedzi na pytanie o użycie wymiennika ciepła w systemie utrzymania ciśnienia statku, Musk żartował, że SpaceX użyje zaklęcia Incendio z Harry'ego Pottera. Fani serii pamiętają, że służyło ono do krzesania ognia. Na prośbę o "rocket porn" w 8K lub 4K na YouTubie podczas przygotowań do misji, Elon odpowiedział, używając biblijnego języka - "proście, a będzie wam dane". "Jeżeli ktoś chce stworzyć łącze z Marsem o wysokiej przepustowości, niech to zrobi" - żartował na temat zapewnienia komunikacji z Czerwoną Planetą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA