REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowości z Androida Oreo w Nova Launcher działają lepiej niż... w Androidzie Oreo

Jedną z nowości, które wprowadza Android Oreo, są nowe ikony o kształcie dopasowującym się do potrzeb. Posiadacze smartfonów ze starszymi wersjami systemu Android nie muszą jednak czekać na aktualizację, by skorzystać z tej funkcji. Obsługę nowych ikon wprowadza Nova Launcher.

11.09.2017
17:32
android oreo nova launcher
REKLAMA
REKLAMA

Android 8.0 wprowadza wiele nowości, na które użytkownicy poczekają jeszcze długie miesiące, jeśli nie lata. Jedną z nich są nowe ikony aplikacji, które automatycznie dopasowują swój kształt do tego, który będzie narzucał launcher.

Mają na tym skorzystać przede wszystkim użytkownicy smartfonów z nakładkami na Androida Oreo, w których ikony będą mieć inny kształt, niż domyślne kółko.

Na szczęście system Google'a pozwala na instalowanie dodatkowych launcherów.

Dzięki temu już teraz użytkownicy Nova Launcher w wersji beta mogą skorzystać z adaptive icons na smartfonach ze starszą wersją Androida niż Oreo. Działa to nawet lepiej niż w przypadku czystego Androida 8.0 na telefonie Google Pixel.

Postanowiłem sprawdzić, jak nowa funkcja sprawdzi się na telefonie Xperia Z3 Compact, w którym zainstalowany jest system Android 6.0.1 Marshmallow.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590270"

Zainstalowałem na telefonie Nova Launcher w wersji stabilnej, a potem w wersji beta. W obu przypadkach nic się nie zmieniło, a ikony miały taki sam kształt jak w nakładce od Sony.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590271"

W celu włączenia funkcji adaptive icons udałem się do ustawień Nova Launcher. Z tej nowości mogą skorzystać posiadacze telefonów z Androidem 5.0 Lollipop lub nowszym, aczkolwiek najlepiej działa to na Android 7.0 lub nowszym.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590273"

Po zaznaczeniu odpowiedniego pola trafiłem do menu, w którym mogłem zmienić kształt ikon. Do wyboru są okrągłe, kwadratowe, z zaokrąglonymi na dwa sposoby rogami lub w kształcie łzy.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590274"

Po powrocie do pulpitu spotkało mnie rozczarowanie. Ikona Google Play zmieniła się automatycznie, ale ikony kilku aplikacji Sony i programów pobranych z Google Play pozostały bez zmian.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590277"

Na szczęście Nova Launcher potrafi wymusić ikony danego kształtu na żądanie użytkownika. Potrafi poradzić sobie z ikonami aplikacji pobranych z Google Play oraz producenta telefonu.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590278"

Po włączeniu stosownej opcji ikony w zwykłej wersji pomniejszono, a wokół nich pojawiła się ramka w wybranym dla każdej aplikacji kolorze.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590279"

Niezrażony postanowiłem sprawdzić, jak działa to w przypadku aplikacji prosto od Google. Zaledwie 5 z 13 sprawdzonych programów miała ikony, które się dopasowały automatycznie.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo

Wyglądało to znacznie lepiej po włączeniu wymuszania zmiany kształtu ikony, a na kolor tła w przypadku ikon Google'a Nova Launcher zawsze wybrał biały kolor.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590281"

Ikony w Nova Launcher wyglądają znacznie lepiej, niż w przypadku ikon w telefonie Google Pixel, gdzie jak na razie tylko wybrane aplikacje Google'a zmieniają rozmiar na okrągły.

Nova Launcher Beta Adaptive Icons Android Oreo class="wp-image-590282"

W przypadku programów od niezależnych deweloperów pobranych z Google Play, ikony w Pixel Launcher mają najróżniejsze kształty i rozmiary.

Ten problem dotyczy nawet aplikacji Google'a takich jak np. Analytics czy Allo (aczkolwiek YouTube w Pixel Launcher ma już odpowiedni kształt). Pod tym względem Nova Launcher na starszym Androidzie wygrywa z Launcherem Google'a - w systemie, który miał rzekomo rozwiązać problem ikon o różnych kształtach.

Ciekaw jestem, czy i kiedy niezależni deweloperzy zdecydują się na aktualizację swoich aplikacji, by wspierać mechanizm adaptive icons. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim nowe systemy Google'a trafiają na rynek, to może większość ich zdąży przygotować takie ikony, gdy Android 8.0 zdobędzie dwucyfrowe udziały w rynku.

Patrząc na postępującą fragmentację Androida, nie spodziewam się tego wcześniej, niż za rok. Oczywiście realny jest też scenariusz, w którym niezależni programiści całkowicie zignorują tę funkcję. To spory problem. Póki nakładki niezależnych producentów nie będą zmieniać wyglądu wszystkich ikon, tak jak Nova Launcher, póty adaptive iconcs od Google'a nie będą miały wiele sensu.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA