Oprogramowanie  / News

Pierwsze filmy w rozdzielczości 4K już dostępne w polskim iTunes. Ceny? Bardzo rozsądne

Picture of the author

Wraz z zapowiedzią Apple TV 4K producent obiecał, że produkcje z iTunes dostaną aktualizację do wyższej rozdzielczości. Pierwsze filmy w 4K trafiły już do polskiej wersji sklepu. Znamy ceny i pierwsze tytuły.

iTunes to nie tylko znienawidzona przez wielu aplikacja do zgrywania danych kablem na iPhone'a, ale też sklep z treściami multimedialnymi. Częścią iTunes jest świetny serwis VOD od Apple'a, który właśnie staje się jeszcze lepszy.

Filmy 4K w iTunes są już dostępne w Polsce.

Podczas prezentacji przystawki Apple TV 4K, która już 22 września trafi do pierwszych klientów, Apple zapowiedział bezpłatną aktualizację filmów z biblioteki w rozdzielczości HD do rozdzielczości 4K. Producent nie zdecydował się jednak czekać do ostatniego dnia z uaktualnieniem bazy.

Podniesienie rozdzielczości w iTunes VOD do 4K nie dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. Już teraz po wejściu do iTunes Store z poziomu iPhone'a w Polsce można zobaczyć pierwsze tytuły dostępne w wyższej rozdzielczości. Filmy w 4K w iTunes Store, na które trafiłem, to np. Logan, Wonder Woman i Alien: Covenant.

Polskie ceny tych trzech filmów w 4K prezentują się zachęcająco:

  • Logan - zakup w 4K za 44,99 zł, wypożyczenie na 48 godzin to koszt 14,99 zł;
  • Wonder Woman - zakup w 4K za 54,99 zł, wypożyczenie będzie możliwe 18.09.2017;
  • Alien: Covenant - przedsprzedaż w cenie 44,99 zł.

Zgodnie z obietnicą wszyscy, którzy kupili filmy wcześniej, dostaną ich wersje 4K bez dodatkowych opłat. W dodatku ceny pozostały na tym samym poziomie. Baza dotychczas kupionych produkcji zostanie docelowo niemal w pełni uaktualniona. Jedynym dostawcą treści, który na to nie pozwolił, jest Disney.

Od teraz na karcie filmu w iTunes Store, który został już zaktualizowany do 4K, pojawiła się stosowna ikonka. Zaraz obok niej może (ale nie musi) widnieć też znaczek HDR lub Dolby Vision. Brakuje jedynie informacji o tym, ile film w 4K będzie zużywał transferu danych podczas strumieniowania, ale zapewne pole zostanie wkrótce uzupełnione.

Filmy 4K w iTunes to bez dwóch zdań świetna wiadomość dla fanów najwyższej jakości obrazu.

Płyty Blu-ray 4K potrafią kosztować w Polsce powyżej 100 zł, a w dodatku jakość wydań na naszym rynku to często ogromne rozczarowanie.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet w iTunes koszt jednego filmu na własność to mniej więcej tyle samo, co abonament Netflix ze wsparciem 4K na miesiąc...

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst