RTV  / Artykuł

Oto Apple TV 4K, czyli przystawka nowej generacji

Podczas dzisiejszej konferencji Apple przedstawił nową przystawkę telewizyjną: Apple TV 4K. Co nowego?

Piąta generacja Apple TV nazywa się przewrotnie, ponieważ zamiast „piątki”, w nazwie znalazło się „4K”. Oczywiście nie bez powodu - set top box nareszcie jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 2160p.

Czterokrotnie wyższa rozdzielczość to tylko połowa historii, ponieważ nowa przystawka obsłuży też HDR, czyli obraz o szerokiej rozpiętości tonalnej. Apple wspiera dwa formaty: HDR 10 i Dolby Vision.

Nowe Apple TV jest dwa razy szybsze od poprzednika, a pod względem możliwości graficznych moc jest czterokrotnie wyższa. Nowa przystawka jest napędzana procesorem Apple A10X, tym samym, którym znajdziemy w iPadzie Pro.

Kapitalna nowość: filmy w 4K w tej samej cenie, co Full HD.

Posiadacze Apple TV 4K mogą kupować filmy w iTunes w rozdzielczości 4K bez żadnych dopłat w stosunku do wersji Full HD. Tak to powinno wyglądać!

Na tym jednak nie koniec, ponieważ jeśli już masz w bibliotece film Full HD, a następnie wymienisz starszą przystawkę na Apple TV 4K, otrzymasz za darmo kopię filmu w 4K. Rewelacyjne zagranie, bardzo nie w stylu Apple.

Urządzenie działa pod kontrolą systemu tvOS 11.

Poznaliśmy też kilka dodatków.

Na scenie dość pobieżnie padły zapowiedzi kilku ciekawych funkcji. Na telewizorze będziemy mogli obejrzeć animacje zapisane w Live Photos wykonanych iPhone’em.

Usprawniono też mechanizm oglądania relacji sportowych na żywo, ale niestety w Polsce musimy obejść się smakiem.

Cena?

Nowe Apple TV 4K będzie kosztować w najtańszej wersji 179 dol. z wariant wyposażony w pamięć 32 GB.  Wersja o dwukrotnie pojemniejszej pamięci została wyceniona na 199 dol. Sprzedaż ruszy już 15 września, natomiast dostawy rozpoczną się od 22 września. Poprzednia generacja Apple TV pozostanie w sprzedaży jako tańsza alternatywa. Jej cena to teraz 149 dol. Całkiem przyjemnie, choć trzeba pamiętać, że w Polsce nie wykorzystamy pełnego potencjału urządzenia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst