REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Planetoida Florence zmierza w kierunku Ziemi. Na szczęście nie ma powodu do obaw

Nazwano ją Florence, została odkryta na początku lat 80. i jutro przeleci w niewielkiej odległości od Ziemi. Mowa o sporych rozmiarów planetoidzie.

31.08.2017
19:58
planetoida
REKLAMA
REKLAMA

Naukowcy szacują, że planetoida Florence znajdzie się 1 września w odległości 7 mln kilometrów od Ziemi. To niewiele w skali kosmosu, ale z naszej perspektywy zalicza się ją już do tzw. obiektów bliskich Ziemi.

Gdy spróbujemy sobie uświadomić odległość, najlepszym punktem odniesienia będzie Księżyc. Nasz satelita krąży w średniej odległości 384 tys. km od Ziemi. Florence znajdzie się zatem aż 18,2 razy dalej niż Srebrny Glob. Trudno poczuć zagrożenie po takim wyliczeniu.

Wielkość Florence szacuje się 4,4 do 4,9 km. W górnym progu możemy dla porównania umieścić najwyższy szczyt Alp, Mont Blanc. Jego wysokość nad poziomem morza to nieco ponad 4808 m, a wysokość względna nad Doliną Val Veny to 3500 metrów. W takim ujęciu planetoidę można uznać za mającą spore rozmiary. NASA twierdzi, że jest to najwyższy tego typu obiekt od czasów, gdy odkryto pierwszą planetoidę bliską Ziemi ponad 100 lat temu. Florence obiega Słońce w 2 lata i 128 dni.

Florence nie jest jedyną planetoidą, która pojawi się w najbliższym czasie w naszym sąsiedztwie.

12 października w znacznie bliższej odległości pojawi się planetoida TC4. Wstępne szacunkowe dane były bardzo "rozstrzelone". TC4 miała znaleźć się od 6,8 tys. do 270 tys. km od Ziemi. Tak poważne różnice wynikały z faktu, że była obserwowana tylko przez kilka dni w 2012 r.

Wraz ze zbliżaniem się obiektu naukowcy mogą bardziej precyzyjnie określić dystans. Dziś szacuje się, że planetoida minie Ziemię w odległości od 43,5 tys. km . To ciągle ułamek dystansu między Ziemią i Księżycem, ale jednak znacznie dalej niż niecałe 7 tys. km według wcześniejszych szacunków dla TC4. Ten obiekt będzie jednak znacznie mniejszy niż Florence. Liczy zaledwie do 10 do 30 m.

Sonda NEOWISE dostarczyła od 2013 r. danych o 114 nieznanych wcześniej obiektach. Pomogła też dookreślić charakter blisko 700 innych. W minionym roku NEOWISE odkryła 97 "nowych" ciał niebieskich. 28 z nich to obiekty bliskie Ziemi.

REKLAMA

Planetoida Florence jest bacznie obserwowana.

Dla naukowców tego typu wydarzenie to doskonała okazja, by pogłębić wiedzę na temat obiektów bliskich Ziemi. NASA twierdzi, że systemy obserwacyjne będą w stanie zarejestrować szczegóły powierzchni rzędu 10 m.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA