REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Procesory Core i9 nie mają przed nami żadnych tajemnic. Intel odkrył wszystkie karty

Pod koniec maja Intel zapowiedział zupełnie nową linię procesorów Core i9 należącą do serii Core X. Niestety, wówczas nie ujawnił większości informacji na temat jej najmocniejszych przedstawicieli. Teraz postanowił naprawić swój błąd.

07.08.2017
19:35
Procesory Core i9 nie mają przed nami żadnych tajemnic
REKLAMA
REKLAMA

Na temat modeli Core i9-7920X, i9-7940X, i9-7960X oraz i9-7980X nie wiedzieliśmy praktycznie nic. Intel wyjawił wyłącznie, że będą one mieć kolejno po 12, 14, 16 oraz 18 rdzeni, a dzięki technologii wielowątkowości współbieżnej Hyper Threading obsłużą kolejno 24, 28, 32 oraz 36 wątków. Zagadką nie było też, że wszystkie modele z serii Core X będą mieć odblokowane mnożniki, przez co podkręcanie ich okaże się stosunkowo łatwe.

Teraz Intel ujawnił kompletną specyfikację nowych układów.

Dowiedzieliśmy się, że ich bazowe taktowanie wynosi 2,6-3,1 GHz i we wszystkich przypadkach może wzrosnąć do 4,4 GHz w trybie Turbo Boost 3.0 lub 4,2-4,3 GHz w trybie Turbo Boost 2.0. Ponadto procesory są wyposażone w 16,5-24,75 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (cache L3), zaś ich TDP jest równe 140-165 W. Wszystkie nowe modele działają na podstawce LGA2066.

Ich cena wynosi od 1199 do 1999 dol. Układy wyposażone w 14 i więcej rdzeni będą dostępne w sklepach od 25 września. Słabszy, 12-rdzeniowy model będzie można kupić już w tym miesiącu, od 28 sierpnia. Szczegółowe informacje na temat wszystkich nowych procesorów są dostępne w poniższej tabeli.

Pod koniec czerwca Intel zapowiedział zupełnie nową linię procesorów Core i9 należącś do serii Core X. class="wp-image-582843"

Intel Core i9 to obecnie zdecydowanie najszybsze procesory desktopowe w ofercie Intela. Są przeznaczone dla użytkowników potrzebujących najwyższej możliwej wydajności w najbardziej skomplikowanych zadaniach. Nie są to modele dla graczy, ale dla grafików, montażystów oraz innych prosumentów.

Duży wpływ na pojawienie się procesorów Core i9 mogło mieć… AMD.

Firma ta po świetnych układach Ryzen zapowiedziała jeszcze mocniejsze procesory Threadripper, które były przeznaczone właśnie dla prosumentów. Intel po raz pierwszy od dawna poczuł na plecach oddech konkurencji i postanowił uprzedzić jej ruch. Dlatego właśnie zaprezentował nową rodzinę chipów.

W przyszłości można spodziewać się kolejnych wzajemnych ciosów. AMD już zapowiada stworzenie nowej generacji układów, które będą wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Oznacza to, że w momencie swojego debiutu układy Ryzen nowej generacji mogą być bardziej zaawansowane od chipów konkurencji.

REKLAMA

W takiej sytuacji Intel będzie musiał walczyć ceną, na czym skorzystają konsumenci. Czy jednak tak faktycznie się stanie, przekonamy się dopiero za rok lub nawet dwa. Trzeba jednak przyznać, że po długich latach posuchy w świecie procesorów w końcu coś się dzieje. Tak właśnie działa konkurencja.

Pozostaje nam żałować, że układy x86 mogą tworzyć tylko AMD i Intel. Ciekawe, jak wyglądałby ten segment rynku, gdyby działał na nim jeszcze trzeci duży gracz...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA