REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Intel zaprezentował procesory Core i9. To najszybsze układy na rynku!

Intel zaprezentował zupełnie nowe procesory z najwyższej półki. Najbardziej wymagający użytkownicy od teraz będą mogli kupić modele Core-X przeznaczone dla profesjonalistów. Wśród nich znajduje się kilka układów należących do zupełnie nowej rodziny Core i9.

30.05.2017
16:20
Intel Coffee Lake Intel Kaby Lake
REKLAMA
REKLAMA

Najwydajniejszy z nich jest Intel Core i9-7980XE Extreme Edition wyposażony w aż 18 fizycznych rdzeni i obsługujący 36 wątków. Jest to pierwszy konsumencki procesor Intela oferujący moc obliczeniową na poziomie 1 teraflopa. Jego koszt to aż 1999 dol. Każdy fan pecetów zapewne już zauważył, że za tę kwotę można złożyć naprawdę potężny pecet do gier.

Jednak procesory Intel Core i9 są przeznaczone dla zdecydowanie bardziej wymagających użytkowników niż gracze. Dla profesjonalistów zajmujących się montażem filmów, tworzeniem grafiki oraz skomplikowanymi symulacjami. Dla osób, które w codziennej pracy potrzebują peceta o możliwie najwyższej wydajności.

Core i9, czyli jakie procesory zaprezentował Intel

Do rodziny Intel Core i9 należy łącznie pięć układów, które są wyposażone w kolejno 18, 16, 14, 12 oraz 10 rdzeni. Jednak nie tylko te procesory należą do rodziny Core-X. Intel zaprezentował też trzy chipy Core i7 wyposażone w kolejno 8, 6 oraz 4 rdzeni i obsługujące 16, 12 lub 8 wątków. Już na pierwszy rzut oka widać, że procesory Intel Core i9 są zdecydowanie lepsze od układów Intel Core i7.­

Do rodziny procesorów Intel Core i9 będzie należeć łącznie pięć układów, które są wyposażone w kolejno 18, 16, 14, 12 oraz 10 rdzeni. class="wp-image-567985" title="Intel zaprezentował procesory Intel Core i9"

Najsłabszym zaprezentowanym procesorem Intel Core X jest jedyny przedstawiciel rodziny Core i5, a konkretnie Intel Core i5-7640K. Ma on cztery rdzenie i nie obsługuje technologii Hyper-Threading. Z tego powodu każdy rdzeń obsługuje wyłącznie jeden zamiast dwóch wątków. Pozostałe informacje techniczne na temat zaprezentowanych układów znajdziecie w powyższej tabelce.

Wszystkie nowe procesory współpracują wyłącznie z płytami głównymi z chipsetami Intel X299 oraz gniazdem LGA 2066. Nowy chipset ma między innymi 44 linie PCI-Express 3.0 oraz wspiera pamięci DDR4-2666 działające w trybie Quad-Channel. Przy okazji premiery układów Core X, Intel w kilku słowach skomentował możliwości nadchodzących procesorów Intel Core 8. generacji o nazwie kodowej Coffee Lake. Mają one być aż o 30 proc. wydajniejsze od obecnych na rynku układów Kaby Lake. Niestety nie znamy ich daty premiery, jednak prawdopodobnie trafią do pierwszych komputerów pod koniec tego roku.

Intel zaprezentował procesory Intel Core i9 class="wp-image-567986" title="Intel zaprezentował procesory Intel Core i9"

To wszystko pokazuje, że konkurencja faktycznie robi swoje.

REKLAMA

Zarówno nowe procesory Intela, jak też nadchodzące układy AMD Threadripper są przeznaczone dla garstki najbardziej wymagających użytkowników. Jednak obie firmy wiedzą, że jest to kluczowe rozdanie. Sława najdroższych procesorów rozlewa się na układy z najniższych półek. Firma mająca w swojej ofercie najlepszy procesor bardzo często jest postrzegana przez konsumentów jako producent najlepszych układów z każdej półki cenowej.

Intel musi mieć się na baczności, ponieważ AMD jest ewidentnie na fali wznoszącej. Procesory Ryzen cechują się bardzo dobrą wydajnością oraz efektywnością energetyczną. W dodatku w ciągu najbliższych dni lub nawet godzin mają zostać zaprezentowane chipy Threadripper konkurujące właśnie z najlepszymi układami Intel Core i9. Jakby tego było mało, AMD zapowiada rozpoczęcie produkcji nowej generacji układów Ryzen. Pierwszych procesorów wytworzonych w procesie technologicznym 7 nm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA