REKLAMA

AMD zapowiedziało układy Threadripper - konkurencję dla procesorów Intel Core i9

AMD oficjalnie zaprezentowało swoją najnowszą platformę X399 przeznaczoną dla entuzjastów. W jej skład będą wchodzić najmocniejsze procesory w ofercie firmy, czyli zapowiadane od kilku tygodni układy Threadripper.

31.05.2017 13.58
AMD zapowiedziało układy Threadripper – konkurencję dla procesorów Intel Core i9
REKLAMA
REKLAMA

Procesory te mają być wyposażone w maksymalnie 16 rdzeni i obsługiwać 32 wątki. Będą one współpracowały z płytami głównymi z chipsetem AMD X399 oraz 8 modułami pamięci DDR4 działającymi w trybie Quad Channel. Taka specyfikacja jasno mówi, że procesory Threadripper będą przeznaczone dla profesjonalistów, a nie dla graczy. Gry nie są zoptymalizowane do korzystania z tak dużej liczby wątków oraz rdzeni.

Nowa platforma wprowadzi też obsługę aż 64 linii PCI-Express.

To aż o 20 linii więcej niż w najmocniejszej platformie Intela, w skład której wchodzą procesory Core i9 bazujące na architekturze Skylake-X oraz płyty główne z chipsetem Intel X299. Jest to też o 40 linii więcej niż w takiej samej platformie zawierającej procesor Core i7. Dużą liczbę linii docenią osoby zamierzające używać wielu szybkich kart graficznych oraz dysków SSD korzystających z interfejsu PCI-Express.

Można się było o tym przekonać na pokazie, podczas którego AMD prezentowało działanie gry Prey w rozdzielczości 4K na komputerze wyposażonym w procesor AMD Threadripper oraz aż cztery karty graficzne Radeon RX Vega, których premiera odbędzie na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku, w trakcie targów Siggraph 2017.

W tym przypadku nazwy X299 oraz X399 nie mają ze sobą nic wspólnego - to nazwy niekompatybilnych chipsetów Intela oraz AMD, i nie da się ich łatwo porównać. Oba są najlepszymi chipsetami w ofercie danej firmy.

Układy Threadripper mają konkurować z układami Intel Core i9.

To jednak wiemy od bardzo dawna. Do dokładnej oceny wydajności nowych układów AMD powinniśmy poznać nie tylko liczbę zastosowanych w nim rdzeni, ale również ich taktowanie, ilość pamięci podręcznej, sposób działania trybu Turbo oraz wiele innych parametrów, które dzisiaj pozostają tajemnicą.

Możemy wyłącznie kierować się dotychczasowymi porównaniami procesorów Intela oraz AMD. Wynika z nich jasno, że to Intel ma lepszą wydajność na rdzeń, lepiej się też podkręca. AMD z kolei w niektórych zastosowaniach góruje nad podobnie wycenionymi układami Intela ze względu na większą liczbę rdzeni. Jednak w tym przypadku to procesory Intel Core i9 będą mieć większą liczbę rdzeni od układów Threadripper. Możemy zatem spodziewać się, że to układy Intela będą wydajniejsze.

To może układy AMD okażą się bardziej opłacalne?

REKLAMA

Nie możemy tego potwierdzić, ponieważ nie znamy ich cen. Te zostaną ujawnione dopiero za kilka tygodni, w okolicach wakacji. Dotychczasowa polityka cenowa AMD każe nam podejrzewać, że układy Threadripper będą znacznie tańsze od procesorów Core i9, których cena ma sięgać nawet 1999 dol. Można się tego spodziewać tym bardziej dlatego, że obecnie najlepszy procesor w ofercie AMD (Ryzen 1800X) kosztuje zaledwie 499 dol.

Jeżeli scenariusz ten się potwierdzi, osoby szukające absolutnie najwyższej wydajności zdecydują się na kupno najlepszych procesorów Intela. Z kolei użytkownicy o nieco mniejszych wymaganiach i nieco mniej zasobnym portfelu wybiorą układy AMD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA