REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dobra wiadomość: od teraz Netflix w 4K również na starszych komputerach

Netflix w 4K do tej pory był dostępny tylko na komputerach wyposażonych w procesory najnowszej generacji. Dzięki nowym sterownikom kart GeForce z serii 384 posiadacze starszych komputerów też będą mogli oglądać filmy i seriale w najlepszej możliwej jakości.

05.07.2017
16:34
Od teraz Netflix w 4K również na starszych komputerach
REKLAMA
REKLAMA

Serwis Netflix jest jednym z niewielu źródłem treści wideo w 4K. Co prawda nie wszystkie materiały w bibliotece zostały udostępnione w tak wysokiej rozdzielczości, ale baza i tak jest pokaźna dzięki m.in. kolejnym serialom z serii Netflix Originals.

Jak oglądać Netflix w 4K na PC?

Posiadanie ekranu 4K to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, by cieszyć się filmami i serialami z Netfliksa w tak wysokiej rozdzielczości. W przypadku wybranych platform Smart TV wystarczy preinstalowana aplikacja Netfliksa, ale nie każdy ekran 4K wyposażony jest w własny system operacyjny.

Jeśli ktoś chce korzystać z usługi Netflix w 4K na telewizorze lub monitorze, a jako źródło obrazu wybrał komputer, musi spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim musi mieć zainstalowany system Windows 10 oraz korzystać z aplikacji ze Sklepu Windows lub z przeglądarki internetowej Microsoft Edge.

Do tego dochodzą wymagania sprzętowe. Do tej pory tak wysoką rozdzielczością na komputerach osobistych mogli cieszyć się wyłącznie posiadacze sprzętów zbudowanych na bazie procesorów Intel Kaby Lake, AMD Summit Ridge i AMD Bristol Ridge. To się nareszcie zmienia.

Netflix w 4K od teraz zadziała na starszych komputerach dzięki sterownikom Nvidia GeForce 384.

Wiele osób obawiało się, że dopóki nie wymienią komputera, to treści 4K będą przechodziły im koło nosa. W oficjalnej dokumentacji nie zostało to wyszczególnione, ale jak zauważył użytkownik aethervisor w serwisie Reddit, z ratunkiem przychodzi firma Nvidia.

Najnowsze sterowniki GeForce 384.76 wprowadziły obsługę seriali i filmów z platformy Netflix w 4K na maszyny ze starszymi procesorami. Wersja poglądowa tego rozwiązania testowana była już w maju i wygląda na to, że trafiła teraz do wszystkich użytkowników kart graficznych Nvidii.

Po instalacji najnowszej wersji sterowników GeForce z serii 384 można uruchomić odtwarzanie wideo z serwisu Netflix w 4K w aplikacji UWP ze Sklepu Windows. Możliwe jest to na komputerze wyposażonym w starszy procesor (np. Intel SkyLake) i kartę graficzną GeForce z serii 10xx opartą o architekturę Pascal.

Pozostałe wymagania się nie zmieniły.

Nadal do wyświetlania treści z serwisu Netflix w 4K potrzebny jest ekran z obsługą HDCP 2.2. Co więcej, każdy monitor podpięty do komputera musi go wspierać, a nie tylko ten, na którym oglądany jest serial lub film. W przeciwnym razie streaming wideo w 4K z Netfliksa nie będzie możliwy.

REKLAMA

Ograniczenia związane są ze sprzętowymi zabezpieczeniami DRM, które wykorzystuje Netflix. Problem w dostępnością treści w wysokiej rozdzielczości dotyczy zresztą nie tylko 4K, ale również Full HD, a niektóre przeglądarki wyświetlają wyłącznie filmy i seriale w 720p.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA