REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

W końcu możesz oglądać Netflixa w 4K na komputerze. Teoretycznie...

Netflix nareszcie wprowadza strumieniowanie materiałów 4K na komputery. Długo trzeba było czekać, ale i tak nie obeszło się bez kompromisów.

21.11.2016
21:05
W końcu możesz oglądać Netflixa w 4K na komputerze
REKLAMA
REKLAMA

Netflix już od dawna oferuje możliwość strumieniowania filmów i seriali w jakości Ultra HD (4K), natomiast od zawsze stawiał przed użytkownikiem trzy warunki, oczywiście pomijając ten oczywisty, czyli posiadanie ekranu 4K.

Po pierwsze, trzeba mieć wykupiony najdroższy plan Premium kosztujący w Polsce 52 zł/mies. Po drugie, trzeba dysponować łączem minimum 25 Mb/s. W końcu po trzecie - trzeba mieć kompatybilne urządzenie.

Lista kompatybilnych urządzeń z 4K stale rośnie. Są to m.in. telewizory UHD, niektóre dekodery, odtwarzacze Ultra HD, set-top boksy, najnowsze wersje konsol, czy Chromecast Ultra.

Co ciekawe, aż do teraz 4K nie można było oglądać na komputerach.

Netflix w 4K trafia na komputery, ale wymaga do odtwarzania Windowsa 10 i przeglądarki Edge. I jeszcze czegoś.

Microsoft poinformował, że treści 4K z Netflixa są dostępne ekskluzywnie na przeglądarce Edge na Windowsie 10. Żadna inna przeglądarka nie zapewni obrazu Ultra HD. Przy okazji, Microsoft nie byłby sobą, gdyby nie dokopał konkurencji. W notce prasowej czytamy, że Edge pozwoli obejrzeć na jednym ładowaniu laptopa o jeden odcinek serialu więcej niż przeglądarka Chrome.

No dobrze, wiemy już, że Edge obsługuje 4K z Netflixa, ale co z wymaganiami dotyczącymi samego urządzenia? Okazuje się, że obecność ekranu 4K nie jest jedynym warunkiem. Innym jest to, że komputer musi działać w oparciu o procesor Intel Core 7. generacji, czyli Kaby Lake. A komputerów z takimi procesorami wielu na rynku nie ma.

Jeśli ten warunek spełnimy, musimy tylko upewnić się, że nasz komputer pracuje pod kontrolą Windows 10. Netflix w 4K zadziała na stacjonarkach, laptopach, tabletach z pełnym Windowsem 10, jak i na wszelkiej maści urzadzeniach hybrydowych.

Nie po raz pierwszy Edge dyktuje warunki

Co ciekawe, identyczne ograniczenia miały miejsce dla treści Full HD odtwarzanych na PC. Jeśli chciałeś oglądać na komputerze Netflixa w 1080p, również musiałeś korzystać z przeglądarki Edge.

REKLAMA

Co więcej, ta sytuacja utrzymywała się do dziś! Chrome, Opera, Firefox - wszystkie te przeglądarki odtwarzają materiały z Netflixa tylko w 720p.

Zobaczymy, czy przeskok Edge'a na 4K spowoduje, że Microsoft poluzuje pasa i pozwoli innym przeglądarkom korzystać z Full HD na Windowsie. Na razie nie ma co do tego żadnych informacji. Jeśli tak się nie stanie, przepaść będzie ogromna. Edge będzie obsługiwać 4K, a pozostałe przeglądarki jedynie 720p.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA