REKLAMA

Jak uzyskać wysoką jakość wideo w Netflix - poradnik i dostęp do ukrytego menu ustawień

Netflix pojawił się w Polsce ledwie wczoraj, dlatego nie wszyscy odnaleźli się jeszcze w meandrach tej usługi. Sprawdź co zrobić, jeśli nie możesz uzyskać jakości Full HD w odtwarzanym materiale.

07.01.2016 17.07
Netflix w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Przede wszystkim, wybierz odpowiedni plan

Netflix jest dostępny w trzech planach różniących się ceną, jakością odtwarzanych materiałów oraz liczbą ekranów, na których można jednocześnie odtwarzać wideo. Pierwszy miesiąc jest dostępny za darmo, niezależnie od planu, który wybierzemy. Z kolei po wykupieniu planu możemy go zmienić (lub zakończyć) w dowolnej chwili. Oczywiście zmiana na wyższy plan wiąże się z dopłatą.

netflix-w-polsce-2

Plan Basic kosztuje 7,99 euro/mies., NIE zapewnia jakości HD i można go oglądać tylko na jednym urządzeniu w danej chwili. Uzyskamy w nim jakość płyty DVD, czyli 480p. Jeśli zadowala cię taka rozdzielczość, powinieneś być zadowolony, ale wszyscy fani dobrej jakości obrazu powinni spuścić na ten plan zasłonę milczenia.

Optymalnym wyborem jest plan Standard za 9,99 euro/mies. Zapewnia on maksymalną jakość Full HD i pozwala na oglądanie materiałów na dwóch ekranach jednocześnie. Netflix nie zapamiętuje konkretnych urządzeń, dlatego każdy użytkownik może dowolnie zmieniać sprzęty, na których ogląda filmy i seriale (smartfon, tablet, laptop, TV). W użyciu mogą być jednak dwa urządzenia jednocześnie.

Najdroższą opcją jest plan Premium za 11,99 euro/mies. Zapewnia on maksymalną jakość Ultra HD i pozwala na oglądanie Netflixa aż na czterech urządzeniach jednocześnie. Można więc uznać, że jest to swoisty pakiet rodzinny, który w bonusie oferuje także jakość Ultra HD.

Pamiętaj, że nie każdy materiał jest dostępny w wysokiej rozdzielczości

Większość pozycji na liście Netflixa można oglądać w Full HD, ale są wyjątki. Najlepszą jakość uzyskamy w produkcjach własnych Netflixa, gdzie obok Full HD kilka pozycji można oglądać już w Ultra HD. W przypadku niektórych filmów i seriali produkowanych przez zewnętrzne studia, maksymalna jakość obrazu to 720p.

Ustaw w opcjach odtwarzanie w wysokiej jakości

netflix-jakosc

Aby uzyskać najwyższą możliwą jakość, należy ją wymusić w opcjach Netflixa. W przeglądarce internetowej wystarczy otworzyć tę stronę lub z poziomu strony Netflixa rozwinąć menu dostępne w prawym górnym rogu i przejść do opcji „Your Account”. Dalej, w sekcji „My profile” należy kliknąć pozycję „Playback settings” i zmienić ustawienie z „Auto” na „High”. Jakość można zmieniać dla każdego profilu użytkownika osobno.

Jakość można zmienić także z poziomu aplikacji mobilnych. Aplikacja na iOS ma wbudowaną opcję, natomiast aplikacja na Androida otworzy stosowne okno w przeglądarce mobilnej. Ważna uwaga – zmiana dotyczy całego konta na Netflixie, a więc jeśli przeprowadzimy ją w przeglądarce na komputerze, nie trzeba robić tego samego na urządzeniach mobilnych i innych odtwarzaczach.

Wybierz odpowiednią przeglądarkę. Nie każda obsługuje Full HD

Jeśli oglądasz filmy na komputerze stacjonarnym lub laptopie, nie zawsze uzyskasz maksymalną możliwą jakość. Wszystko zależy od przeglądarki, z jakiej korzystasz. Poniżej znajdziesz aktualne zestawienie możliwości przeglądarek jeśli chodzi o odtwarzanie Netflixa:

  • Microsoft Edge – 1080p,
  • Internet Explorer – 1080p,
  • Safari – 1080p (na OS X 10.10.3 lub nowszym),
  • Google Chrome – 720p,
  • Mozilla Firefox – 720p,
  • Opera – 720p.

Dostań się do ukrytego menu z ustawieniami jakości

Podczas odtwarzania filmów na Netfliksie możesz otworzyć ukryte menu z ustawienia strumieniowania. Aby się do niego dostać, wciśnij skrót klawiszowy CTRL + Shift + Alt + S (Control + Shift + Option + S na komputerach Mac). Znajdziesz tu pola Audio Bitrate i Video Bitrate. Jeśli chcesz uzyskać najwyższą jakość, zaznacz najwyższą dostępną wartość w obu rubrykach i kliknij „Override”.

netflix-jakosc-1

Trzeba pamiętać, że wymuszenie najwyższego bitrate wiąże się z tym, że odtwarzanie materiałów może nie być płynne. Jeśli masz zbyt małą przepustowość łącza internetowego, materiał może się często buforować.

netflix

Jeśli nie jesteś pewien, czy oglądasz materiał 720p, czy 1080p, możesz to sprawdzić w ukrytym menu statystyk. Jest ono dostępne pod skrótem CTRL + Shift + Alt + D (Control + Shift + Option + D na komputerach Mac). Znajdziesz tam informacje m.in. o bitrate jak i o rozdzielczości materiału.

Testuj różne aplikacje!

Netflix ma tak wiele aplikacji na różne urządzenia, że nie sposób jest opisać wszystkie kombinacje. Najprościej będzie sprawdzić to na własną rękę. Przykładowo, treści w rozdzielczości Ultra HD można strumieniować tylko na telewizory Ultra HD, ale póki co nie mamy jeszcze w Polsce aplikacji Netflixa na systemy Smart TV. Na to trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Jakość Full HD bez najmniejszych problemów uzyskałem za to na Chromecaście drugiej generacji. Wraz z pojawieniem się Netflixa, to urządzenie dostało drugie życie i aktualnie jest najwygodniejszą (i prawdopodobnie najtańszą) opcją do strumieniowania Netflixa na klasyczny telewizor bez platformy Smart TV. Jakość Full HD można także uzyskać w aplikacjach na konsolach obecnej i poprzedniej generacji.

W przypadku większości urządzeń mobilnych z Androidem, Netflix wyświetla jakość 720p, o ile tylko smartfon lub tablet dysponują ekranem o takiej rozdzielczości. Powiększa się jednak lista urządzeń, na których można oglądać filmy w 1080p. Znajdziecie ją pod tym adresem.

W przypadku iPhone’a, najnowsza aplikacja Netflixa obsługuje jakość HD dla iPhone’ów 6 i 6s, oraz Full HD dla iPhone’ów 6 Plus i 6s Plus. Aplikacja na iPada także obsługuje rozdzielczość Full HD.

Oglądaj: Netflix w Polsce - historia smutna, ale prawdziwa

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA