REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Złotówki w polskim App Store na przykładzie Pokemon GO, Netfliksa i Apple Music. Cenniki oszalały!

Posiadacze sprzętów Apple'a będą wreszcie widzieć złotówki przy cenach oprogramowania w sklepie App Store. To świetna wiadomość, bo właśnie wiele subskrypcji znacznie potaniało.

24.05.2017
21:37
Uniwersalna platforma Apple
REKLAMA
REKLAMA

Tak jak się spodziewaliśmy, w polskiej wersji sklepów App Store i iTunes pojawiła się wreszcie polska waluta. Kupując aplikacje, opłacając mikropłatności oraz wykupując subskrypcje i licencje na treści multimedialne nie trzeba już będzie w głowie przeliczać sobie euro na złotówki.

Złotówki w sklepie App Store to jak na razie niezły bałagan.

Apple nie zastosował konkretnego przelicznika waluty. Zamiast tego ceny do tej pory wyrażane w euro zostały podmienione na ceny w złotówkach na podstawie danych z tabeli. W przypadku różnych aplikacji, subskrypcji, filmów itp. zastosowano zupełnie takie przeliczniki, by ceny kończyły się zawsze lub prawie zawsze na 99 groszach, np.:

  • 1,09 eu = 4,99 zł (kurs: 4,58 zł za eu);
  • 2,29 eu - 8,99 zł (kurs: 3,93 zł za eu);
  • 2,99 eu - 13,99 zł (kurs: 4,68 zł za eu);
  • 3,99 eu - 18,99 zł (kurs: 4,76 zł za eu);
  • 5,49 eu - 23,99 zł (kurs: 4,37 zł za eu).

W App Store można znaleźć teraz też aplikacje w cenie 2,99 zł. Tyle też kosztują teraz najtańsze mikropłatności, które po ostatnich podwyżkach cen w App Storze, gdzie najniższym progiem dla aplikacji było 1,09 euro, wyceniono na 0,99 euro.

Przeliczniki wyglądają na pierwszy rzut oka dość atrakcyjnie.

Rezultat jest taki, że część cen właśnie stała się niezmiernie atrakcyjna z perspektywy polskich użytkowników, a inne poszybowały nieco w górę. Dotyczy to nie tylko aplikacji na iPhone'a i iPada, ale też subskrypcji, mikropłatności, ebooków i aplikacji na macOS.

Zmiana cen z euro na złotówki w App Store class="wp-image-566634"

Przekopanie się przez zasoby App Store (a także iTunes Store, iBookStore i Mac App Store), by ocenić, czy zmiany są w ogólnym rozrachunku na lepsze czy na gorsze, zajęłoby pół nocy - sprawdziłem jednak dla przykładu cenniki kilku wybranych usług.

Zmiana waluty w App Store to niższe ceny subskrypcji Apple'a.

Wchodząc w ustawienia iPhone'a zauważyłem, że cena dysku iCloud spadła. Teraz za podstawowy pakiet płaci się 3,99 zł, a wcześniej 50 GB dysku w chmurze kosztowało 0,99 euro (lub 1,09 euro - nie sprawdzałem, czy na iCloud miała wpływ ostatnia podwyżka cen wyrażonych w euro).

Zmiana cen z euro na złotówki w App Store class="wp-image-566633"

Zmiany dotknęły też cennika platformy Apple Music. Usługa stała się właśnie jeszcze bardziej konkurencyjna. Wcześniej cennik zakładał 7,99 euro za abonament rodzinny, a teraz jest to 29,99 zł. W przypadku dysku iCloud cennik zaktualizował się samoistnie, ale w przypadku Apple Music trzeba było ręcznie wybrać nową, tańszą subskrypcję, a potwierdzenia tej zmiany jak na razie nie widać.

Jeśli Netflix, to teraz tylko w App Storze.

Najbardziej ucieszą się ze zmiany abonenci serwisu Netflix. Jeśli nie jest to błąd, który zostanie szybko naprawiony, to wykupując subskrypcję przez urządzenie mobilne Apple'a będzie można nieźle zaoszczędzić.

Do tej pory średni pakiet kosztował 9,99 euro, a na stronie internetowej po ostatniej zmianie waluty trzeba było płacić 43 zł. W App Store ten abonament kosztuje tylko... 19,99 zł, czyli dokładnie tyle co ShowMax.

Zmiana cen z euro na złotówki w App Store class="wp-image-566656"

Cenniki dość szybko zostały poprawione. Teraz Netflix w środkowym abonamencie kosztuje 34,99 zł, a nie 19,99 zł, jak było przez chwilę. Nadal to jednak taniej, niż przez stronę Netfliksa, gdzie za to samo płaci się 43 zł. To o tyle ciekawe, że w przypadku wykupienia abonamentu na iPhonie pobierana jest prowizja Apple'a.

Pamiętajcie tylko, że musicie zmienić subskrypcję ręcznie - tak jak w przypadku Apple Music. Jeśli tego nie zrobicie, albo nie zrezygnujecie z opcji płatności przez www, to nadal będziecie płacić tyle samo, co do tej pory.

Pokemon GO to dowód na to, że musi pojawić się korekta.

Udało mi się zrobić zrzut ekranu cennika przed i po aktualizacji cen w sklepie App Store na złotówki. Okazuje się, że w tym przypadku po ostatnich wahaniach cen i przeliczeniu walut żadna z wyższych mikropłatności niż ta najtańsza... nie ma sensu!

Zmiana cen z euro na złotówki w App Store class="wp-image-566635"

Cena za 100 jednostek wirtualnej waluty Poke Coins to teraz 2,99 zł - wcześniej było to 0,99 euro, a przez chwilę nawet - 1,09 euro. Oznacza to, że wszystkie pozostałe pakiety, które w teorii powinny pozwolić zaoszczędzić, wychodzą... drożej.

Zmiana cen z euro na złotówki w App Store class="wp-image-566636"
REKLAMA

Jestem przekonany, że z tego powodu niedługo doczekamy się podniesienia ceny podstawowej z 2,99 zł bądź... obniżki pozostałych pakietów.

Jeśli zauważyliście jakieś szczególne okazje po przeliczeniu cenników w sklepie App Store z euro na złotówki, to dajcie znać w komentarzach!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA