REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W Apple App Store w końcu zapłacisz w złotówkach. Tak, dopiero teraz

Osoby, które nie mają sprzętu firmy Apple będą w szoku. Jak to, przez tyle lat w iTunes i App Store nie było polskich złotych?! Ano nie było. Teraz się to zmieni.

19.05.2017
10:19
apple store App Store subkskrypcje
REKLAMA
REKLAMA

Użytkownicy urządzeń Apple dostali właśnie zaskakującego maila, który informuje o zmianie waluty we wszystkich cyfrowych sklepach Apple, czyli App Store, iTunes Store, iBooks Store, Apple Music, a także w chmurze iCloud w Polsce.

Nie tylko język polski, ale i polska waluta. Czujcie się rozpieszczeni.

App Store, iTunes - zmiana waluty z euto na polskie złote class="wp-image-565452"
Obecnie walutą w App Store jest euro. Niebawem zapłacimy w polskich złotych.

Co ta zmiana oznacza w praktyce? Tak naprawdę, poza naszym komfortem, nie zmieni się nic. Będziemy mogli korzystać z dotychczasowych sposobów płatności, czyli m.in. z kart kredytowych, debetowych, czy kont PayPal.

Do tej pory miałem wrażenie, że każdy zakup w sklepie App Store był przeliczany według lekko zawyżonego kursu. Nie wiem czy była to kwestia samego App Store’a, czy może bank dokładał swoją cegiełkę w postaci małej prowizji, ale zawsze przy zakupach pozostawał lekki niesmak. Zmianę waluty na złotówki przyjmuję więc z otwartymi ramionami.

Co w przypadku, gdy korzystasz z subskrybcji lub złożyłeś zamówienie przedpremierowe w euro?

App Store, iTunes - zmiana waluty z euto na polskie złote class="wp-image-565454"

Apple zapewnia, że w takich wypadkach nie powinno się wydarzyć nic nieoczekiwanego. Wszystkie zamówienia w przedsprzedaży i subskrypcje będą rozliczane w złotych, a ewentualne saldo w iTunes zostanie przeliczone na złotówki.

Jeśli masz kartę upominkową lub upominek w iTunes, lepiej skorzystaj z nich póki obowiązującą walutą jest euro. Apple ostrzega, że przy przewalutowaniu mogą pojawić się problemy:

„Prosimy przy najbliższej okazji zrealizować salda na upominki. W trakcie przeliczania walut mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem, korzystaniem lub realizacją środków kredytu sklepowego.”

Niestety widać jak na dłoni, że Polska jest dla Apple trzecioligowym rynkiem.

Przy okazji takich newsów mam ambiwalentne odczucia. Z jednej strony cieszę się, że nareszcie do sklepu wejdą złotówki, ale z drugiej strony… serio Apple? Czy musiało to trwać aż tyle czasu?

To niesamowite, ale język polski w sklepach App Store i iTunes pojawił się dopiero pod koniec 2014 roku! Z kolei wcześniej przez długi czas Polacy musieli kombinować z zakładaniem polskich kont i dodawaniem polskich kart płatniczych. Na szczęście te czasy mamy już za sobą.

REKLAMA

Ciekaw jestem jak zmiana waluty przełoży się na liczbę zakupów w sklepach Apple. Mam wrażenie, że łatwiej jest wyłożyć na aplikację 19,99 euro niż 84,18 zł. Magia liczb działa.

Pytanie tylko, czy faktycznie Apple zastosuje prawdziwy przelicznik. Oby nie okazało się, że wspomniane 19,99 eur. zamieni się w Polsce na 89.99 zł, czy wręcz 99,99 zł. Przekonamy się o tym niebawem. Nie znamy konkretnej daty zmiany waluty, ale Apple zapewnia, że będzie to wkrótce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA