REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Wszyscy jaramy się Nokią 3310, a Microsoft wydaje (kolejną) aktualizację dla Windowsa XP. Który mamy rok?

Jeżeli w dobie Windows 10, krótko po Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 czy wreszcie Windows Vista, nadal korzystasz z systemu Windows XP, to niezawodny znak, że jesteś zakiusem mugolem.

23.05.2017
19:25
Oto popularna tapeta z systemu Windows XP.
REKLAMA
REKLAMA

Istnieje kilka merytorycznych argumentów, by pracować na Windows XP. Na przykład jeśli jesteś szpitalem i swego czasu wydałeś kupę pieniędzy na aparaturę, które jest kompatybilna tylko z tą wersją systemu Microsoftu.

Ale generalnie powodów do tego, by trzymać się architektury systemowej sprzed nastu lat nie ma. Jeśli uważasz inaczej, to zalecane jest skonsultowanie swojego przypadku z lekarzem lub farmaceutą.

A jednak Microsoft, który przed trzema laty ostatecznie i definitywnie (Panie Hubercie, proszę zaznaczyć) zakończył wsparcie dla swojego archaicznego systemu Windows XP, musiał złamać dane sobie słowo. I tak oto pojawiła się aktualizacja, którą niejako wymusili twórcy ransomware o nazwie WannaCry.

Jeśli chodzi o sposób działania, to jest on mało sensacyjny. WannaCry lub Wanna Decryptor to złośliwy robak internetowy, który wykorzystuję lukach w zabezpieczeniach systemu Windows i po zainfekowaniu dziurawej maszyny szyfruje na niej dane.

Następnie, ransomware żąda okupu w wysokości 600 dol., płatnego w Bitcoinach. Na terenie samej Wlk. Brytanii, za odszyfrowanie danych zapłacono już 22 tys. funtów.

- relacjonował problem ransomware WannaCry Tomek Domański

Co więcej, Microsoft aktualizował XP nie raz, a dwa razy. Kolejna łatka, którą możemy zidentyfikować pod numerem KB982316, ukazała się już cztery dni temu i niesie za sobą kolejne poprawki w bezpieczeństwie systemu.

Good Guy Microsoft niby nie musiał, co najwyżej mógł.

Ale tak naprawdę to jednak musiał, ponieważ wieści na temat dziurawego i podatnego na wirusy systemu rzutowałyby jeszcze na wszystkie kolejne wersje Windowsa 10 czy co tam sobie Microsoft wymyśli.

A swoją drogą ransomware WannaCry nie zarabia dla jego twórców kroci i wiele osób zastanawia się czemu tak jest, biorąc pod uwagę skalę ataku. Znalazłem wczoraj genialny, humorystyczny obrazek, który przy okazji uchwycił chyba sedno problemu:

 class="wp-image-566207"
REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA