REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Widzisz błąd na Mapach Google? Nie narzekaj, teraz sam możesz go poprawić

Mapy Google to potężne narzędzie, ale byłoby jeszcze lepsze, gdyby użytkownicy zamiast narzekać na błędy, sami poświęcili trochę czasu i zgłosili poprawki. Do tego właśnie zachęca nowa funkcja w aplikacji Google Maps.

05.05.2017
16:19
map maker mapy google maps
REKLAMA

Darmowe usługi online często opierają się na pracy internetowych wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na doskonalenie narzędzi używanych przez miliony innych ludzi. Nie inaczej jest w przypadku Google Maps. Usługa rozwija się między innymi dzięki zaangażowaniu społeczności.

REKLAMA

Google udostępniło właśnie kolejne narzędzie, które ułatwi edytowanie map.

W przeszłości sporym zainteresowaniem cieszył się program Map Maker, który pozwalał na wprowadzanie poprawek na Mapy Google. Został on zamknięty 2 kwietnia 2017 roku, ale to bynajmniej nie oznacza, że Google dziękuje za wsparcie społeczności - wręcz przeciwnie.

Teraz firma z Mountain View zachęca wszystkich użytkowników Google Maps, by pomogli w udoskonalaniu oferowanej przez nich usługi. Do aplikacji mobilnej trafiła właśnie nowa funkcja zaczerpnięta prosto z Map Maker. Do tej pory mogli skorzystać z niej tylko tzw. Lokalni Przewodnicy.

Edytowanie dróg w Google Maps dostępne dla wszystkich.

Możliwość nanoszenia poprawek na Mapy Google z poziomu aplikacji na smartfona pojawiła się już w zeszłym roku. Teraz doczekała się dodatkowego modułu, który pozwoli z poziomu urządzeń mobilnych z Androidem edytowania siatki dróg pokrywającej mapę. Niestety dotarcie do niego nie jest tak intuicyjne, jako można byłoby tego oczekiwać.

By włączyć nową funkcję trzeba rozwinąć boczny pasek menu w aplikacji Mapy Google na Androida i wybrać wiersz Prześlij opinię.

map maker mapy google maps

Na kolejnym ekranie obok dostępnych wcześniej funkcji na samym szczycie listy pojawiła się opcja Edytuj mapę.

map maker mapy google maps

Po jej wybraniu aplikacja wraca do widoku mapy, w której wszystkie drogi zaznaczone są na różowo.

map maker mapy google maps

Po wybraniu jednej z nich i przejściu dalej można zgłosić, co z daną drogą jest nie tak wybierając jeden z problemów z listy.

map maker mapy google maps

Sam zostałem właśnie Lokalnym Przewodnikiem i zgłosiłem brakujący chodnik koło domu - teraz czekam, aż ta funkcja trafi na iPhone'a.

map maker mapy google maps

Też możesz zostać bohaterem w swojej okolicy.

REKLAMA

W tym, że Google Maps tak dobrze się sprawdza, jest duża zasługa społeczności. Ludzie bezinteresowanie pomagają innym mieszkańcom poprzez poprawianie błędów samodzielnie dbając o jakość i aktualność map. Im więcej osób zacznie się tym zajmować, tym usługa będzie sprawniej działać dla nas wszystkich.

Mam tylko nadzieję, że rozwijanie modułu edycji map z poziomu ogólnie dostępnej aplikacji nie będzie pożywką dla trolli i cyfrowych wandali. Niestety w przeszłości zdarzały się sytuacje, w których grupa użytkowników nadużywała usługi Map Maker, kiedy to wykorzystywała ją do stworzenia kreatywnego, aczkolwiek niesmacznego obrazka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA