REKLAMA

Paczkomatom groziło bankructwo, ale Brzoska je uratował. Integer.pl sprzedany!

Integer.pl, właściciel Paczkomatów, uratowany! Nowym właścicielem zostanie AI Prime.

24.04.2017 16.29
Paczkomaty uratowane, ale przechodzą w ręce Amaerykanów
REKLAMA
REKLAMA

Rafał Brzoska ze swoimi Paczkomatami miał podbić świat - od Malezji, przez Rosję, Wielką Brytanię, po Kanadę. Niestety utrata sądowych kontraktów w ojczyźnie podcięła skrzydła ekspansji i wpędziła jednego z najlepszych biznesmanów w kraju w finansowe tarapaty. Wygląda jednak na to, że wreszcie pojawiło się światełko w tunelu.

Inwestorzy giełdowi zgodzili się sprzedać Integer.pl Amerykanom

Nieco ponad miesiąc temu AI Prime (spółka celowa należąca do Advent International) wspólnie z Brzoską ogłosili wezwanie do kupna akcji Integer.pl i InPostu, aby uratować obie spółki od bankructwa. Grozili im bowiem wierzyciele, którzy do końca roku mogli zażądać nawet 119,3 mln zł!

Inwestor zza Oceanu postawił jednak warunki: w zamian za refinansowanie długu w kwocie 170 mln zł i przeznaczenie nawet 500 mln zł na realizację celów inwestycyjnych obie spółki mają zostać wycofane z giełdy.

W dzisiejszym komunikacie spółka Integer.pl przyznała, że przekroczyła wymagany próg 90 proc. akcji (razem z akcjami Brzoski). Teraz nastąpi ich wykup, a potem squeeze out, czyli wykup przymusowy od pozostałych 10 proc.

Najwięcej stracili ci, którzy kupowali na "górce"

Początkowo AI Prime chciało kupować akcje Integer.pl za 41,1 zł, ale później podniosło cenę do 49 zł. To i tak bardzo mało w stosunku do wyceny z przełomu 2013 i 2014 roku, kiedy jedna akcja kosztowała ponad 300 zł.

 class="wp-image-560027"
Cena akcji Integer.pl

Teraz można się spodziewać, że los Integer.pl podzieli InPost. Wezwanie do sprzedaży na jego akcje trwa do poniedziałku. Cena również została podniesiona - z 9,5 na 11 zł.

REKLAMA

Paczkomaty zostają, ale zmieniają właściciela

Nie jest tak, że Brzoska sprzedaje obie spółki Amerykanom. O czymś takim najczęściej nie możemy mówić w przypadku spółek giełdowych. Co prawda Brzoska dysponuje jeszcze prawie 30 proc. akcji Integer.pl, ale pozostałe są w rękach inwestorów prywatnych i funduszy inwestycyjnych. Teraz zamiast tego Brzoska będzie "jedynie" prezesem zarządu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA