1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Koniec f.luxa na Macach. Night Shift trafia do macOS

night shift w macos 10.12.4

Apple uaktualniło właśnie wszystkie swoje systemy operacyjne. Oprócz iOS 10.3, watchOS 3.2 i tvOS 10.2 dostaliśmy dzisiaj macOS 10.12.4. Funkcja Night Shift debiutująca dziś na komputerach Mac bije na głowę nowości w pozostałych trzech systemach.

Wśród czterech udostępnionych dzisiaj systemów Apple'a to w oprogramowaniu do komputerów pojawiła się najważniejsza nowość. To na aktualizację macOS 10.12.4 czekałem znacznie bardziej niż na Find My AirPods w iOS 10.3 ze względu na wsparcie Night Shift.

Night Shift w desktopowym systemie Apple może być gwoździem do trumny niezależnej aplikacji f.lux, bo jest jej bezczelną kopią.

F.lux to aplikacja, która modyfikuje wyświetlany obraz na komputerze tak, by jak najmniej męczył oczy. Sprowadza się to w uproszczeniu do redukcji emisji niebieskiego światła po zmroku. Przez lata użytkownicy komputerów Apple'a mogli korzystać z aplikacji niezależnej firmy by to osiągnąć.

Sam nigdy nie zainstalowałem f.lux, chociaż słyszałem o niej wiele dobrego. Nie jestem przesadnym fanem modyfikowania systemu za pomocą zewnętrznych narzędzi, a gdy już raz prawie się złamałem by ją wypróbować, to na stronie twórców znalazłem informację o przejściowych problemach z kompatybilnością.

Ten komunikat skutecznie zniechęcił mnie do f.lux.

Tryb nocny redukujący emisję niebieskiego światła w iOS sprawdza się jednak w praktyce świetnie i teraz wreszcie doczekałem się wsparcia dla niego również w komputerze. Nie pracuję z grafiką, więc drobne przekłamanie kolorów nie jest dla mnie zbytnim problemem.

Niezmiernie się cieszę, że już dziś mogę skorzystać z Night Shift na MacBooku bez konieczności instalowania wersji beta systemu operacyjnego. W przypadku iPhone'a i iPada, jak teraz wyłączę leżąc w łóżku Night Shift, moje oczy wręcz protestują i liczę na to, że poprawi to komfort pracy także przy komputerze.

Poza Night Shift macOS 10.12.4 nie wprowadza jednak żadnych innych dużych usprawnień. Wymieniane są jedynie poprawki błędów programu pocztowego i nowe funkcje nadal niedostępnego w języku polskim asystenta głosowego Siri. Cieszy jednak, że po raz kolejny nowa wersja systemu do komputerów Mac udostępniana jest jednocześnie z iOS.