REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowy iOS uaktywnia Wi-Fi Calling w Orange i Play. Jak włączyć VoWiFi i dzwonić bez zasięgu operatora?

Apple wraz z iOS 10.3 zaserwowało niespodziankę klientom dwóch polskich sieci komórkowych i uruchomiło w nich Wi-Fi Calling. Od teraz abonenci Play i Orange, podobnie jak wcześniej klienci T-Mobile, mogą skorzystać z VoWiFi. Trzeba jednak tę funkcję samemu włączyć i podpowiadamy, jak to zrobić.

28.03.2017
10:15
iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone
REKLAMA
REKLAMA

Wi-Fi Calling to bardzo przydatna funkcja, która trafiła do mobilnych smartfonów Apple'a wraz z aktualizacją iOS 10.3. Mogą z niej skorzystać posiadacze iPhone'ów 5s, iPhonów 5c i nowszych. Wymaga jednak wsparcia po stronie operatora, więc przez długi czas klienci musieli obejść się smakiem.

Wi-Fi Calling w smartfonach marki Apple jako pierwszy wprowadził w Polsce T-Mobile, a teraz do tego grona dołącza Play i Orange.

VoWiFi pozwala na wykorzystanie sieci Wi-Fi do wykonywania połączeń głosowych i wysyłania wiadomości SMS lub MMS za pośrednictwem aplikacji Telefon. Dzięki temu po podłączeniu się do sieci Wi-Fi połączenia realizowane są bez udziału sieci własnej operatora.

Pozwala to odbierać i nawiązywać zwykłe połączenia telefoniczne i wysyłać wiadomości nawet tam, gdzie nie sposób złapać zasięgu sieci GSM. W w piwnicy, na parkingu centrum handlowego i w innych miejscach odciętych sieci komórkowej wystarczy do tego router i połączenie Wi-Fi.

Z Wi-Fi Calling można skorzystać również poza granicami Polski i to tam ta funkcja będzie najużyteczniejsza (chociaż nie w każdym wypadku to zadziała, o czym później). Dzięki temu połączenie z hotelowym Wi-Fi na wczasach pozwoli uniknąć wysokich opłat roamingowych.

Jak aktywować Wi-Fi Calling w iPhonie? W tym celu należy udać się do menu Ustawienia | Telefon | Rozmowy przez Wi-Fi.

iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone class="wp-image-553958"

W przypadku sieci Play dotknięcie przełącznika wyświetli okno dialogowe, a po tapnięciu przycisku Włącz pojawi się plansza z białym tłem, na dole której trzeba trzeba wybrać Akceptuj.

iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone class="wp-image-553959"

Po tej operacji przełącznik przy napisie Rozmowy przez Wi-Fi powinien być zaznaczony na zielono, a VoWiFi powinno się uaktywnić.

iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone class="wp-image-553960"

Po chwili nazwa sieci powinna się zmienić, a w przypadku Play będzie to Play Wi-Fi Calling.

iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone class="wp-image-553961"

Kto może skorzystać z VoWiFi w Orange?

Obsługa Wi-Fi Calling w przypadku T-Mobile dotyczy wyłącznie klientów abonamentowych. Obawiałem się, że w przypadku Play i Orange będzie to wyglądało podobnie. Wygląda jednak na to, że ci dwaj operatorzy nieco bardziej liberalnie podchodzą do tej kwestii.

Orange pozwala skorzystać z VoWiFi klientom abonamentowym oraz użytkownikom usług prepaid, chociaż w tym drugim przypadku nie pozwala na wykonywanie połączeń w roamingu. Obsługa Wi-Fi Calling dotyczy także submarki Nju Mobile.

Kto może skorzystać z VoWiFi w Play?

W przypadku sieci Play usługa jest dostępna dla użytkowników usług abonementowych, a dochodzą do nas głosy, że klienci z ofertami prepaid w Red Bull Mobile również mogą z niej skorzystać. Jeśli chodzi o oferty prepaid w Play, to użytkownicy zgłaszali problemy i staram się ustalić, czy to wynika z polityki operatora, czy też problemów wieku dziecięcego usługi.

W uruchomieniu VoWiFi w Play może pomóc wysłanie SMS-a o treści START na numer 282. Możliwe, że nie zadziała to za pierwszym razem lub dla danej taryfy lub konta użytkownika nie zostało to włączone po stronie operatora. Jeśli SMS nie pomoże, to w przypadku problemów z Wi-Fi Calling w iPhonie pozostaje jedynie cierpliwość lub kontakt bezpośrednio z Play.

iOS 10.3 oprócz Wi-Fi Calling wprowadza też VoLTE w iPhonie, ale tylko w Orange, a nie w Play.

W przypadku sieci Orange oprócz Wi-Fi Calling uruchomiono wczoraj również usługę VoLTE dla iPhone'ów 6 i  6 Plus lub nowszych, którą również już wcześniej oferowało T-Mobile. Ta funkcja pozwala to wykonywać połączenia głosowe w ramach sieci LTE bez konieczności przełączania się na ten czas na sieć 3G.

Niestety VoLTE nadal nie jest dostępne na iPhone'ach sieci Play. W przypadku tych urządzeń w ustawieniach menu sieci komórkowej nic się nie zmieniło, więc na dodanie tej funkcji będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Operator jak na razie o tym nie wspomina.

Co z Wi-Fi Calling w iPhonie u innych operatorów?

Trudno powiedzieć, kiedy zacznie to działać tak jak trzeba w każdej polskiej sieci. W przypadku operatora Plus, gdzie Wi-Fi Calling testowano jeszcze w 2015 roku, oczekiwanie może potrwać dość długo. Niestety ta firma nie współpracuje ściśle z Apple'em, co w przeszłości było m.in. przyczyną problemów z obsługą sieci LTE w iPhone'ach.

REKLAMA

Niejasna jest też sytuacja operatorów MVNO, którzy opierają swoje usługi o infrastrukturę Play. Marka własna Play, czyli Red Bull Mobile oferuje Wi-Fi Calling w usłudze prepaid. Nie mam jednak teraz pod ręką żadnej karty np. Mobile Vikings lub Virgin Mobile, by sprawdzić jak kwestia VoWiFi w tym przypadku.

Dajcie znać w komentarzach, czy i w jakiej taryfie Wi-Fi Calling działa (bądź nie działa) u was!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA