Tech  / Artykuł

Farsa trwa w najlepsze. Niemal nikt nie korzysta z Androida Nougat

223 interakcji
dołącz do dyskusji

Fragmentacja Androida nadal jest problemem. Minął kolejny miesiąc od premiery systemu w wersji 7.x Nougat i nadal mało który użytkownik może z niego korzystać.

Android 7.0 Nougat zadebiutował 7 miesięcy temu, ale z nowości wprowadzonej w tej wersji mało kto może skorzystać. Wedle najnowszych danych Google'a udział w rynku ostatniej wersji najpopularniejszego systemu mobilnego do smartfonów i tabletów nie przekroczył jeszcze 3 proc.

fragmentacja androida marzec 2017

Android Nougat zainstalowany był tylko na 2,8 proc. urządzeń łączących się w pierwszym tygodniu marca ze sklepem Google Play.

Co więcej, ta de facto najnowsza wersja oznaczona numerem 7.1 trafiła dopiero na 0,4 proc. sprzętów będących w użyciu. To wzrost zaledwie o 0,1 pkt. proc. w perspektywie miesiąca. Za nieco lepszy wynik niż w lutym odpowiada nieco starszy Android 7.0 - wzrost o 1,4 pkt. proc. do poziomu 2,4 proc.

Jedynym systemem, który w lutym zyskał udziały rynkowe jest Android 6.0 Marshmallow z 2015 roku. Umocnił on swoją pozycję jako najpopularniejsza wersja mobilnego systemu Google'a z udziałem rynkowym na poziomie 31,3 proc. dzięki wzrostowi o 0,6 proc. w ostatnim miesiącu.

fragmentacja androida marzec 2017

Starsze wersje albo straciły udziały w rynku, albo statystycznie zainstalowane są na tej samej liczbie urządzeń.

Nie zmienił się udział w rynku dwóch najstarszych wersji w zestawieniu, czyli Androida 2.3 Froyo i 4.0 Ice Cream Sandwich. Każdą z nich można spotkać na jednym na sto urządzeń łączących się ze sklepem Google Play.

To znamienne, że tak stare systemy mają większą popularność niż najnowsza wersja dostępna od miesięcy. Swoich udziałów rynkowych nie zmienił też Android 5.1 Lollipop, czyli druga pod względem popularności wersja systemu Google'a z udziałem 23,1 proc.

fragmentacja androida marzec 2017

Nieznacznie spadły udziały w rynku wszystkich pozostałych wersji.

Mniej urządzeń korzysta z trzech iteracji Androida oznaczonych jedną nazwą kodową Jelly Bean. Android 4.1 i Android 4.2 straciły po 0,3 pkt. proc. udziałów w rynku, a Android 4.3 - 0,1 pkt. proc. odpowiednio do poziomu 3,7 proc, 5,4 proc. i 1,5 proc. co daje sumaryczny wyniki 10,6 proc.

Niewielki spadek widać też w przypadku Androida 5.0 Lollipop. Stracił on 0,4 pkt. proc. udziałów i trafił do tabeli z wynikiem 9,4 proc. Największy zjazd w dół zaliczył Android 4.4 KitKat. W marcu 2017 roku kontroluje o 1,1 pkt. proc. mniej sprzętów, ale nadal ma silną pozycję z wynikiem 20,8 proc.

Czytaj również:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst