REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Niespodziewana decyzja: Google Now Launcher zniknie z Google Play

Najprawdopodobniej Google chce skoncentrować się na Pixel Launcherze i uczynić z niego ekskluzywny produkt wśród wszystkich Androidów.

03.02.2017
20:53
Google Now Launcher zniknie z Play Store’a
REKLAMA
REKLAMA

Google Now Launcher zadebiutował na Nexusach, ale później zaadoptowali go również inni producenci, a Google udostępnił go w swoim sklepie. Sam korzystałem z niego na Nexusie 5, a później na telefonach od LG i Xiaomi. Pasował mi Material Design i miałem wrażenie, że nakładka działa szybciej od projektów Koreańczyków czy Chińczyków.

Google Now Launcher był i jest ładny i szybki, ale wkrótce zobaczymy jego koniec.

Android Police otrzymało screena maila od Google’a do partnerów rozwoju systemu. Wynika z niego, że nakładka nie będzie już rozwijana i zniknie z Google Play. Na telefonach, gdzie była już wcześniej zainstalowana dalej będzie działała, ale jej posiadacze nie mogą się spodziewać aktualizacji.

Decyzja idzie w parze z rozwojem kolejnej autorskiej nakładki Google’a – Pixel Launchera. Jak sama nazwa wskazuje została ona stworzona z myślą o zeszłorocznych flagowcach firmy, gdzie jest zintegrowana z głosowym asystentem.

Pixel Launcher nie jest dostępny na innych telefonach, ale można z niego nieoficjalnie korzystać pobierając APK z internetu. Tak też uczyniłem i ja - z Pixel Launchera korzystam do dziś i cenię za to samo, za co wcześniej ceniłem Google Now Launcher.

Co możemy wyczytać z polityki Google’a?

REKLAMA

Być może firma będzie traktowała launcher na równi ze swoim głosowym asystentem jako coś ekskluzywnego dla własnej marki. Dzięki temu Google będzie miał pełną kontrolę nad rozwojem i wykorzystaniem swojego produktu tworząc dla siebie namiastkę pozycji Apple w przypadku iOS-a.

Z drugiej strony Google może ubijać Google Now Launchera, aby zunifikować projekty, nad którymi pracuje. Wówczas moglibyśmy mieć nadzieję, że Pixel Launcher trafi również na inne telefony. Na taki rozwój wypadków wskazywałoby udostępnienie usługi Google Assistant na ostatnich Nexusach (6P i 5X), a także LG G6, na co wskazują informacje GSMArena.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA