REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jest już nowy Lightroom, w którym porównasz dwa zdjęcia w trakcie edycji

Adobe właśnie udostępniło najnowszą wersję Lightrooma. Główną nowością jest nowy "referencyjny" wygląd podglądu.

10.12.2016
18:47
adobe lightroom wydajnosc
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli korzystasz z pakietu Adobe CC, możesz już pobrać nową wersję Lightrooma oznaczoną numerem 2015.8. Nowości nie ma wiele, ale jedna z nich będzie bardzo przydatna.

Nowy ekran porównania "Reference View"

Największą nowością w Lightroomie 2015.8 jest widok Reference View, w którym na jednym ekranie możemy porównywać dwa różne zdjęcia. Brzmi to dziwnie, ale jest w tym sporo sensu.

Po lewej stronie możemy umieścić na stałe zdjęcie "referencyjne", natomiast po prawej widzimy aktualnie edytowaną fotografię. Dzięki temu możemy cały czas kontrolować, czy zdjęcia mają spójność stylistyczną.

lightroom class="wp-image-533467"

To rozwiązanie na pewno sprawdzi się przy edycji zdjęć z kilku różnych aparatów, lub wykonanych o różnych porach dnia. Widok referencyjny pozwoli zachować jedną stylistykę dla całego zestawu zdjęć, który edytujemy. Przykładowo, możemy stale kontrolować balans bieli.

Podział przestrzeni w widoku referencyjnym może przebiegać w pionie lub w poziomie (wtedy widzimy jedno zdjęcie pod drugim).

Jak włączyć "Reference View" w nowym Lightroomie?

Należy przejść do modułu Develop i wybrać nowy widok z dolnego paska narzędzi znajdującego się tuż nad rolką zdjęć. Miniaturka nowego trybu znajduje się obok dotychczasowej miniaturki widoku Before & After.

lightroom-2015-8 class="wp-image-533469"

Inne nowości w Lightroom 2015.8

Wraz z nowym Lightroom pojawiła się też aktualizacja wtyczki Adobe Camera Raw (ACR) do wersji 9.8. Jak zwykle, wprowadza ona obsługę najnowszych aparatów, m.in. Nikona D5600, Canona EOS M5, czy... smartfonów Galaxy S7, S7 edge, Google Pixel i Pixel XL.

Pojawiło się też kilka zmian pod maską, które mają wpłynąć na poprawę wydajności, szybkość działania i ogólną responsywność programu. Ja takich zmian póki co nie zauważyłem.

Posiadacze monitorów o wysokiej rozdzielczości (4K i 5K) mogą cieszyć się z lepszego działania narzędzia do powiększania widoku.

A co z posiadaczami pudełkowego Lightrooma?

REKLAMA

Na szczęście nie zostali oni pominięci w tej aktualizacji, bowiem mogą już pobrać program w wersji 6.8. Nowa wersja zawiera nowy rodzaj widoku porównawczego.

Nową wersję Lightrooma CC 2015.8 można pobrać poprzez asystenta Adobe CC w pasku systemowym w systemach Windows i macOS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA