REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wirtualna rzeczywistość od Google trafia na YouTube'a. Oto nowa aplikacja YouTube VR

Do sklepu Google Play trafiła nowa wersja aplikacji YouTube, ale będą mogli skorzystać z niej naprawdę nieliczni. YouTube VR to klient platformy napisany z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości, których nie można kupić w Polsce.

10.11.2016
14:43
YouTube VR
REKLAMA
REKLAMA

Google już w połowie roku zapowiedziało nową platformę VR o nazwie Daydream. Jej zadaniem jest zastąpienie kartonowego Cardboarda, a jeśli tylko Google dobrze rozegra karty, to może zagrozić także Samsungowi i jego Gear VR.

YouTube VR class="wp-image-527897" title="YouTube VR"

Jedną ze sztandarowych aplikacji dla Daydream będzie YouTube VR.

YouTube VR to kolejna aplikacja Google’a do obsługi największego serwisu z klipami wideo na świecie. Oczywiście skorzysta z nowej aplikacji tylko ta garstka osób, bo jest przeznaczona dla dość niszowego odbiorcy.

Do obsługi YouTube VR potrzebny jest smartfon z Androidem Nougat obsługujący platformę Daydream (czyli dowolny, pod warunkiem, że jest to niedostępny w Polsce Pixel lub Pixel XL) i nowe gogle Daydream VR (również niedostępne w Polsce).

Czy YouTube VR jest w ogóle potrzebny?

Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta. Google jednak próbowało na konferencji przekonać nas, że dobrym pomysłem może być oglądanie w goglach VR zwykłych klipów wideo na wygenerowanym w wirtualnej rzeczywistości ekranie zawieszonym w tej sztucznej przestrzeni - ale to ślepa uliczka.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by YouTube stał się źródłem treści VR. Nowa aplikacja może służyć do obsługi wideo w 360 stopniach wgranych do serwisu. W tym kontekście YouTuve VR nabiera sensu, a dokładnie takie treści ma użytkownikom serwować ta nowa aplikacja.

YouTube VR

Co potrafi YouTube VR przygotowany z myślą o DayDream?

Wideo w 360 stopniach w ramach nowej aplikacji YouTube VR będzie mogło być wyposażone w przestrzenną ścieżkę audio - po zmianie położenia głowy dźwięk będzie sprawiał wrażenie, jakby dobiegał z innego miejsca w przestrzeni. Nie zabraknie też wsparcia dla 3D - jeśli twórca wideo o to zadba, oczywiście.

Ze zrzutów ekranu wynika, że YouTube VR będzie można obsługiwać za pomocą głosu i kursora sterowanego ruchem głowy. W przeciwieństwie do zwykłej aplikacji YouTube wspierającej Cardboard nie będzie trzeba co chwilę zdejmować gogli, by znaleźć inny materiał.

Aplikację YouTube VR można już pobierać z Google Play, a jeśli z jakiegoś powodu wystąpią problemy z kompatybilnością (u mnie nie da się pobrać jej na Xperii Z3 Compact), to można próbować na własną rękę - i na własną odpowiedzialność! - zainstalować ją z pliku APK znalezionego w sieci.

REKLAMA

Zobacz:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA