Tech  / News

Wirtualna rzeczywistość od Google trafia na YouTube'a. Oto nowa aplikacja YouTube VR

Picture of the author

Do sklepu Google Play trafiła nowa wersja aplikacji YouTube, ale będą mogli skorzystać z niej naprawdę nieliczni. YouTube VR to klient platformy napisany z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości, których nie można kupić w Polsce.

Google już w połowie roku zapowiedziało nową platformę VR o nazwie Daydream. Jej zadaniem jest zastąpienie kartonowego Cardboarda, a jeśli tylko Google dobrze rozegra karty, to może zagrozić także Samsungowi i jego Gear VR.

Jedną ze sztandarowych aplikacji dla Daydream będzie YouTube VR.

YouTube VR to kolejna aplikacja Google’a do obsługi największego serwisu z klipami wideo na świecie. Oczywiście skorzysta z nowej aplikacji tylko ta garstka osób, bo jest przeznaczona dla dość niszowego odbiorcy.

Do obsługi YouTube VR potrzebny jest smartfon z Androidem Nougat obsługujący platformę Daydream (czyli dowolny, pod warunkiem, że jest to niedostępny w Polsce Pixel lub Pixel XL) i nowe gogle Daydream VR (również niedostępne w Polsce).

Czy YouTube VR jest w ogóle potrzebny?

Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta. Google jednak próbowało na konferencji przekonać nas, że dobrym pomysłem może być oglądanie w goglach VR zwykłych klipów wideo na wygenerowanym w wirtualnej rzeczywistości ekranie zawieszonym w tej sztucznej przestrzeni - ale to ślepa uliczka.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by YouTube stał się źródłem treści VR. Nowa aplikacja może służyć do obsługi wideo w 360 stopniach wgranych do serwisu. W tym kontekście YouTuve VR nabiera sensu, a dokładnie takie treści ma użytkownikom serwować ta nowa aplikacja.

YouTube VR

Co potrafi YouTube VR przygotowany z myślą o DayDream?

Wideo w 360 stopniach w ramach nowej aplikacji YouTube VR będzie mogło być wyposażone w przestrzenną ścieżkę audio - po zmianie położenia głowy dźwięk będzie sprawiał wrażenie, jakby dobiegał z innego miejsca w przestrzeni. Nie zabraknie też wsparcia dla 3D - jeśli twórca wideo o to zadba, oczywiście.

Ze zrzutów ekranu wynika, że YouTube VR będzie można obsługiwać za pomocą głosu i kursora sterowanego ruchem głowy. W przeciwieństwie do zwykłej aplikacji YouTube wspierającej Cardboard nie będzie trzeba co chwilę zdejmować gogli, by znaleźć inny materiał.

Aplikację YouTube VR można już pobierać z Google Play, a jeśli z jakiegoś powodu wystąpią problemy z kompatybilnością (u mnie nie da się pobrać jej na Xperii Z3 Compact), to można próbować na własną rękę - i na własną odpowiedzialność! - zainstalować ją z pliku APK znalezionego w sieci.

Zobacz:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst