REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Czy to etyczne? W Czarny Piątek X-Kom nie podzieli się kasą z partnerami (aktualizacja)

Uważam, że to skandal: duży sklep z elektroniką - X-Kom - z okazji Czarnego Piątku odciął swoich partnerów od prowizji. W tym wyjątkowym dla handlu dniu nie podzieli się z nimi kasą. Wszystko w zgodzie z regulaminem, ale czy z dobrym smakiem?

25.11.2016
11:02
X-Kom wydymał partnerów! Nie podzieli się z nimi kasą w Czarny Piątek
REKLAMA
REKLAMA

Trwa zakupowe szaleństwo - za granicami znane jako Black Friday, a u nas obecne pod nazwą Czarny Piątek. Wiele sklepów przygotowało z tej okazji oferty specjalne, wyprzedaże, promocje i przeceny. W niektórych miejscach Black Friday działa na zasadzie kodów rabatowych, w innych przecenione zostały całe kategorie produktów, a jeszcze indziej tylko wybrane pozycje.

Promocję z okazji Czarnego Piątku uruchomił również X-Kom - duży sklep z elektroniką. Oferta od początku cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że witryna sklepu ledwo działa. Przecenione zostały smartfony, komputery stacjonarne, laptopy, tablety, drony, smart opaski, podzespoły komputerowe, monitory, drukarki, telewizory, gry wideo i cała masa innych produktów.

Rabaty są różne. Jedne sprzęty kupimy taniej o kilkadziesiąt złotych, inne o kilkaset, a jeszcze inne o nawet kilka tysięcy złotych.

Dla sprzedawcy szykuje się olbrzymie zakupowe eldorado! Czarny Piątek to doskonała okazja, żeby przeczyścić stany magazynowe i schodząc delikatnie z marży zrobić sporo pozytywnego szumu wokół marki. Niestety przy tej okazji X-Kom postanowił wydymać swoich partnerów i jeśli liczyli na to, że również zarobią więcej w Black Friday, to właśnie pokazał im środkowy palec przeprowadzić prace modernizacyjne w systemie Sales Mastera, odcinając tym samym swoim partnerom możliwość zarobienia na Czarnym Piątku.

Czarny Piątek w X-Kom i skandal z programem Sales Masters

Program X-Kom Sales Masters pozwala partnerom na polecanie produktów z oferty sklepu X-Kom. Za sprzedane z takich poleceń towary X-Kom wypłaca prowizję członkom platformy Sales Masters.

Rewolucyjny sposób na zarabianie pieniędzy! Prowadzisz stronę internetową, bloga lub serwis online? A może udzielasz się na forum? Zamień swoje hobby w zysk! Możesz także wykorzystać swój e-mail oraz konta na różnego rodzaju portalach społecznościowych, typu Facebook czy Twitter. Wysokość Twoich zarobków zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego zaangażowania! - tak reklamuje swój program X-Kom.

Niestety X-Kom postanowił zrobić skok na kasę swoich partnerów i wysłał im wiadomość, w której informuje, że w dniu 25 listopada 2016 r. (Czarny Piątek) planowane są prace modernizacyjne platformy Sales Masters, czego następstwem mogą być przerwy w działaniu programu. Sklep poinformował, że tego dnia prowizje za zakup polecanego sprzętu nie będą naliczane.

O skandalicznym, w mojej ocenie, zachowaniu sklepu poinformował na Twitterze Michał Szafrański.

X-Kom próbuje mydlić oczy mówiąc, że modernizacja była dawno temu zaplanowana i sklep nie miał na nią wpływu. Oczywiście wszystko w zgodzie z regulaminem Sales Masters. A jakże!

X-Kom wyjaśnia również, że partnerzy nie mogą polecać produktów z promocji, więc udział w Black Friday nie wpłynąłby na ich zysk.

Jak celnie zauważył Michał Szafrański, klienci przekierowani na sklep, w którym trwa wielkie zakupowe szaleństwo, mogą zainteresować się również innymi produktami i kupić je po regularnej cenie. A za to partnerzy nie dostaną w Czarny Piątek prowizji.

Zgarniaj prowizję od każdej sprzedaży, wygenerowanej poprzez Twój link referencyjny - 1% za produkty Partnerów akcji i 0,5% za inne produkty z naszej oferty - czytamy w opisie zasad działania programu X-Kom Sales Masters.

Słabo.

Ja wiem, że za przecenione produkty partnerzy nie dostają prowizji. Ja wiem, że modernizacja przeprowadzana jest w zgodzie z regulaminem. Ja to wszystko rozumiem.

Jednak tak po ludzku jest mi przykro, że duży sklep postanowił wystawić na próbę zaufanie partnerów w dniu wielkiego zakupowego święta, które z roku na rok nabiera w Polsce na znaczeniu.

Czarnopiątkowe zakupowe szaleństwo to doskonała okazja do zachęcenia potencjalnych klientów do odwiedzenia stron e-sklepu. Wielki ruch na stronie internetowej to zaś olbrzymia okazja na zainteresowanie odwiedzających różnymi produktami, nie tylko tymi przecenionymi o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent.

Zainteresowanie ofertą X-Kom jest tak duże, że sklep musiał dopiąć dodatkowe serwery, aby obsłużyć wszystkich klientów. Szkoda, że właśnie w takim dniu partnerzy zobaczyli środkowy palec i zostali odcięci od prowizji.

Aktualizacja

Po naszej publikacji X-Kom zabrał głos w komentarzach:

Informujemy, że zakończyliśmy prace modernizacyjne związane z Programem Sales Masters. Aktualnie wszystkie prowizje naliczane są prawidłowo. Sales Masterów za powstałe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wprowadzenie zmian było konieczne do prawidłowego funkcjonowania systemu. Specjalnie dla naszych partnerów przygotowaliśmy akcję, która potrwa cały weekend. Od godziny 17.00 ruszamy z Sales Masters Black Weekend. Wszystkie prowizje wzrastają o 1%, dzięki czemu najniższa prowizja wyniesie 1,5% a najwyższa, aż 8%. Sales Masters Black Weekend potrwa do najbliższego poniedziałku tj. 28.11.2016 do godziny 10.00.

Szkoda, że tej specjalnej akcji nie ogłoszono na samym początku, gdy zapowiadano prace modernizacyjne w Black Friday, tylko firma zrobiła to dopiero po naszej publikacji. Dobrze jednak, że X-Kom poczuł się i postanowił zawalczyć o odbudowanie relacji z partnerami, których zaufanie dzisiaj nadszarpnął.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA