REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Zaczynał 20 lat temu, dziś ma biura na całym świecie. Tak wyglądają losy jednego z pierwszych startupowców w Polsce

GetResponse to dziś jedna z największych polskich firm marketingowych, której korzenie sięgają 1996 roku. Już 4 lata później jej twórca Szymon Grabowski miał przychody równe milionowi złotych.

21.10.2016
10:53
GetResponse startowało 20 lat temu. Dziś ma biura na całym świecie
REKLAMA
REKLAMA

1. 1996 – to właśnie wtedy Szymon Grabowski zaczynał ze swoim pierwszym internetowym biznesem – porównywarką miejsc noclegowych.

Grabowski nie znalazł na rynku oprogramowania do automatycznej wysyłki maili, więc napisał takie samodzielnie. Nadał mu nazwę Bizmaker.

Szymon Grabowski class="wp-image-521241"
Szymon Grabowski

2. Pierwsza beta Bizmakera, który został niebawem przemianowany na GetResponse, wyszła w 1998 roku. Dwa lata później firma miała już 1 mln zł przychodu. Grabowski miał wówczas 20 lat.

Napisałem prosty skrypt, który wysyłał mi wiadomość kiedy tylko udało się pozyskać nowego klienta. Pierwszy SMS był magicznym doznaniem, ale później musiałem z tego zrezygnować, bo SMS-y zaczęły przychodzić co kwadrans. Momentem przesilenia była kolacja z ówczesną dziewczyną, a przyszłą żoną, podczas której co chwila sięgałem do kieszeni – mówił w wywiadzie Grabowski.

3. W początkach firmy jednym z najważniejszych kanałów promocji było podpisywanie maili: „wysłano z Get Response”.

getresponse class="wp-image-521989"
Screenshot jednego z maili wysłanych z GetResponse.

4. W procesie zarządzania rozwojem produktu Grabowski inspirował się m.in. twórcą Apple, Stevem Jobsem:

Jestem w równym stopniu dumny z rzeczy, których nie zrobiliśmy, co z tych, które zrobiliśmy. Innowacja to powiedzenie NIE 1000 rzeczy.

5. Innym kanałem promocji był program partnerski. GetResponse oddawał ćwierć przychodów klientom, którzy ściągnęli innych klientów.

Poniżej narzędzie GetResponse do tworzenia newsletterów w akcji:

6. Obronę przed wykorzystaniem GetResponse do wysyłki spamu stanowi autorski system Hydra.

To automatyczny system antyspamowy, który pozwala wychwycić intencje użytkownika-spamera. Na podstawie wcześniejszych danych od innych użytkowników możemy przewidzieć kiedy taki ktoś chce rozesłać spam i zablokować mu taką możliwość – mówi Grabowski.

7. A jak często marketing automation (jeden z projektów GetResponse) jest wykorzystywany przez firmy?

Według najnowszych danych z października z marketing automation korzysta w USA 42 proc. firm, a wskaźnik ten rośnie do 55 proc., jeśli mówimy o firmach B2B. W Polsce to tylko kilka procent.

marketing-automation class="wp-image-521990"
REKLAMA

8. Polski rynek generuje GetResponse tylko 3 proc. przychodów. Choć najważniejsze są oczywiście Stany Zjednoczone, to firma niedawno otworzyły również biura w Malezji i Rosji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA