REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W końcu aplikacja do mobilnej obróbki filmów w 360 stopniach

Kamery potrafiące nagrywać w 360 stopniach stają się coraz popularniejsze, ale jeśli chodzi o edycję takich nagrań, nadal mamy spory problem. Ricoh postanawia go rozwiązać za sprawą nowej aplikacji mobilnej.

29.07.2016
9:50
filmy 360
REKLAMA
REKLAMA

Kamery potrafiące nagrywać w 360 stopniach tak naprawdę nie są już żadną nowością. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tego typu propozycje zaczynają pojawiać się na półce budżetowej. Sam właśnie testuję kamerę Goclever, która kosztuje poniżej 800 zł.

Jasne, mieć 800 zł i nie mieć 800 zł to już 1600 zł, a za taką kwotę można dostać całkiem przyzwoity aparat lub kamerkę, a nie zabawkę do nowego typu filmów. Kamery sferyczne nie osiągnęły jeszcze pułapu naprawdę tanich urządzeń, tak jak ma to miejsce np. w chińskich kamerkach sportowych kosztujących często 250 - 300 zł.

ricoh-theta-s-003 class="wp-image-463689"

Mimo to postęp jest znaczny. Świadczy o nim choćby fakt, że nie musimy budować skomplikowanych zestawów składających się z szeregu kamer skierowanych w każdą stronę. Do potrzeb amatorskich w zupełności wystarczy niewielkie, gotowe rozwiązania, takie jak kamery Ricoh Theta, Samsung Gear 360, czy LG 360 Cam. Każda z nich jest inna i każdą warto rozważyć.

Nagrywanie w 360 stopniach jest proste jak nigdy, ale co z edycją?

Edycja filmów nagranych w 360 stopniach nie należy do najłatwiejszych czynności. Teoretycznie każdy film sferyczny można obrobić w dowolnej aplikacji do edycji, ponieważ nagrania i tak są zapisywane w „płaskiej” formie.

Obróbka takich zdeformowanych, „rozwałkowanych” plików jest jednak mocno uciążliwa. Odwzorowanie jest zupełnie wypaczone, więc trudno ocenić, w którym dokładnie momencie chcemy zrobić cięcie i jak będą wyglądały przejścia oraz np. korekcja kolorystyczna.

Na komputerach stacjonarnych znajdziemy już kilka programów do obróbki filmów sferycznych, ale proste kamerki tego typu to rozwiązania wybitnie mobilne. Każda z nich łączy się ze smartfonem, więc przydałoby się porządne rozwiązanie mobilne.

Z pomocą przychodzi nowa aplikacja Ricoh Theta+ Video.

Theta+ Video to nowa, darmowa aplikacja dostępna na Androida i iOS. Służy ona do edycji filmów nagranych w 360 stopniach. Materiał możemy edytować na podglądzie pełnych 360 stopni lub wybierając konkretny punkt widzenia.

Aplikacja pozwala na przycinanie nagrań, łączenie ich, prostą obróbkę kolorystyczną, nakładanie filtrów i w końcu na dodawanie muzyki. Gotowe filmy można udostępnić w serwisach społecznościowych.

REKLAMA

Martwi mnie tylko jedna rzecz. Theta+ Video jest kompatybilna tylko z nagraniami wykonanymi kamerą Ricoh Theta S i Theta m15. To już kolejny przykład zamykania się na swój własny ekosystem. Wcześniej Samsung ograniczył łączność swojej kamery Gear 360 wyłącznie do najnowszych smartfonów Galaxy S6, S7 i nowych Note’ów.

Ta niechęć producentów do wypracowywania wspólnych, otwartych rozwiązań, jest zła dla nas, klientów. Takie postępowanie tylko opóźnia rozwój rynku kamer 360. Rozumiem walkę o klienta, ale czy musi ona zachodzić już od początku, kiedy tych klientów jest tak niewielu?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA