REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Ustaw zdjęcie profilowe z napisem "Łączy nas piłka" i kibicuj na Facebooku

Użytkownicy Facebooka mogą dzisiaj w bardzo prosty sposób kibicować w ćwierćfinałach naszej narodowej drużynie. Na chwilę przed meczem Polska Portugalia na Euro 2016 można ustawić sobie czasowy awatar z flagą podpisaną “łączy nas piłka”.

30.06.2016
19:07
Mecz Polska - Ukraina / Polska Portugalia na Euro 2016
REKLAMA
REKLAMA

Oddolna inicjatywa użytkowników Facebooka została przekształcona w jedną z funkcji portalu Marka Zuckerberga. Użytkownicy mogą teraz w prosty sposób przyozdobić swoją facjatę nakładką na zdjęcie profilowe, które zniknie po kilku dniach.

facebook-profilowe-laczy-nas-pilka class="wp-image-504282"

Zmiana zdjęcia profilowego w celu wyrażenia poparcia lub wsparcia tak jak podczas meczu Polska Portugalia na Euro 2016 nie jest niczym nowym.

Internauci od zawsze przyozdabiali swoje awatary w wymyślny sposób, żeby wyróżnić się z tłumu. Od kiedy rysunki i grafiki ustąpiły zdjęciom twarzy dość popularną praktyką stało się przyozdabianie fotografii w ciekawy sposób w zewnętrznym programie graficznym.

Facebook postanowił wykorzystać to i przygotował własne narzędzie tego typu. Użytkownicy mogą dodawać najróżniejsze nakładki na fotografie profilowe. Bodaj największym echem odbiło się dodawanie tęczowego filtru - rok temu tak wyrażano wsparcie dla środowiska LGBT.

Od tego czasu widziałem już wiele przyozdobionych w ten sposób zdjęć profilowych.

Sam dałem się porwać szaleństwu i z okazji premiery Gwiezdnych wojen wstawiłem zdjęcie profilowe z mieczem świetlnym. Facebook zresztą cwanie ten mechanizm obmyślił - nie tylko można dodać filtr jednym kliknięciem widząc takowy u znajomego przeglądając tablicę, ale też można ustawić mu zegar samozniszczenia.

Zmiana zdjęcia profilowego na nawiązujące do bieżących wydarzeń i zostawienie go na stałe to kiepski pomysł. Po kilku tygodniach filtr lub wirtualna naklejka na fotografii nie będzie już miała żadnego większego wydźwięku emocjonalnego - stąd funkcja wygaszania fotografii po godzinie, dniu lub tygodniu.

Dzisiaj portal Marka Zuckerberga zachęca nas do tego, by wyrazić wsparcie dla polskiej drużyny na Euro 2016.

Przeglądając Facebooka trafiłem na post znajomej, który informował o dodaniu do zdjęcia profilowego naklejki symbolizującej polską flagę. Facebook pozwolił mi jednym kliknięciem przejść do kreatora, wykonać zdjęcie twarzy i wrzucić tymczasowe zdjęcie profilowe. Sam na próbę wybrałem, by zniknęło już jutro - ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zachować je na dłużej.

Aby dodać do zdjęcia polską flagę trzeba wyszukiwać frazę “Łączy nas piłka”, a nie Polska lub Poland - ale spokojnie, nie będziemy przyozdabiać swojej facjaty napisem PZPN. Jeśli pomysł chwyci, to rozejdzie się po Facebooku wirusowo. Po tym, jak wrzuciłem zdjęcie, mogą to tak samo łatwo zrobić moi znajomi. Wy z kolei możecie odszukać osobę, która zmieniła fotografię i kliknąć odpowiedni przycisk - albo spróbować to zrobić z poziomu mojego profilu.

Przed meczem Polska Portugalia na Euro 2016 tablice użytkowników na Facebooku zaroją się od białoczerwonych barw. Widzę tutaj tylko jeden mały problem - wygląda na to, że użytkownicy Androida - najpopularniejszego systemu mobilnego w Polsce - są z akcji wykluczeni. Wspomniana funkcja działa tylko na iPhone’ach. Zdjęcia profilowe to dziś na szczęście i tak kwestia małej wagi.

Na koniec zastanówmy się lepiej wspólnie, jak będzie - 2:1 dla nas, co nie?

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA