Foto  / Artykuł

Już jest nowy Photoshop i Lightroom. Cisza przed burzą czy oznaka wypalenia Adobe?

Adobe właśnie opublikowało aktualizację fotograficznej części pakietu Creative Cloud. Zmian - jak zwykle - jest niewiele. Czy kogoś to dziwi?

Najtańszy możliwy pakiet programów Adobe, czyli pakiet fotograficzny kosztujący 12,29 euro/mies., właśnie doczekał się odświeżenia. Nowości to Lightroom CC w wersji 2015.6, a także wtyczka Adobe Camera Raw w wersji 9.6.

Zacznijmy od tego pierwszego. Nowy Lightroom umie wykorzystać nową sztuczkę o nazwie „Guided Upright”. Jest to nowy sposób korekcji perspektywy, którego bardzo brakowało mi w Lightroomie.

Algorytm bazuje na liniach narysowanych przez użytkownika. Możemy narysować dwie równoległe proste lub dwie pary takich linii. Program automatycznie wyrówna perspektywę w taki sposób, by narysowane linie były (parami) równoległe.

Najlepszym przykładem jest korekcja perspektywy przy zdjęciu budynku zrobionym np. od dołu. Możemy obrysować liniami jedno okno, a program wyrówna zdjęcie w taki sposób, by trapezowy obrys zamienić w prostokątny. Spowoduje to wyrównanie linii na całym zdjęciu.

Kolejna nowość dotyczy wtyczki Camera Raw

Camera Raw w wersji 9.6 również wprowadza Guided Upright, dzięki czemu nowość trafia nie tylko do Lightrooma, ale i do Photoshopa CC.

Standardowo, aktualizacja wtyczki do wywoływania RAW-ów wnosi też obsługę kilku nowych aparatów. Tym razem Camera Raw staje się kompatybilny z Canonem PowerShot G7 X Mark II, Leicą M-D (Typ 262), Nikonem COOLPIX B700 i Panasonikami DMC-GX85/GX80/GX7MK2. Camera Raw rozumie też profile kolorystyczne aparatów Pentax K–3 II, K–1, i 645Z.

Cisza przed burzą, czy oznaka wypalenia?

Nowy sposób korekty perspektywy jest ciekawym dodatkiem, ale nie może być mowy o żadnej rewolucji. Guided Upright jest nowością tylko w świecie Adobe, bowiem identyczne narzędzie od lat występuje w kilku innych programach. Tę samą zasadę korekty stosuje DxO, chociażby w swoim - bardzo udanym - Viewpoint. Program ten swego czasu był dostępny za darmo.

Najnowsza aktualizacja programów Adobe wygląda bardzo mizernie. Być może Adobe skończyły się pomysły na rozbudowę Lightrooma i generalnie wtyczki Camera Raw, a może jest to tylko cisza przed burzą.

Niedawno pisałem o tym, że nowa edycja Photoshopa - wydanie CC 2016 (17.0) - najprawdopodobniej będzie miała premierę jeszcze w czerwcu. Póki co nie zapowiada się na to, że zobaczymy rewolucyjne zmiany. Jedyna zapowiedź pokazuje funkcję Contant-Aware Crop, którą trudno uznać za niezbędną.

Jest za wcześnie by pisać, że Adobe nie ma na siebie pomysłu. Photoshop i Lightroom ciągle są standardami na rynku i ten stan przez wiele lat raczej się nie zmieni. Wiemy to my i z pewnością wie o tym Adobe. Mam wrażenie, że przez tą pewność siebie firma osiadła na laurach i teraz już tylko odcina kupony.

Noszę się z zamiarem opuszczenia tego pociągu. Lightrooma mam w wersji pudełkowej, a Photoshopa zastąpiłem na Macu programem Affinity Photo. Jeśli Adobe nie zmieni swojego podejścia, po premierze Affinity na Windowsa nawet nie spojrzę na abonament Creative Cloud.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst