Kosmos  / Artykuł

Jeśli skafandry kosmiczne SpaceX będą nam coś przypominały, nie będzie to przypadek

Fani filmów i widowisk telewizyjnych z gatunku science fiction wykonują najróżniejsze zawody. Zdarza się, że są projektantami urządzeń elektronicznych lub zajmują się wzornictwem przemysłowym. Gdy tak jest, często dochodzi do inspirowania się sztuką - na przykład jestem przekonany, że to dzięki Star Trekowi tablety czy komórki wyglądają właśnie tak, jak wyglądają.

Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie kontynuowany, i skafandry, które będą nosić astronauci SpaceX, też będą nam coś przypominały. Do ich zaprojektowania został zatrudniony niejaki Jose Fernandez, legenda wśród projektantów filmowych kostiumów.

"Tablet" w serialu Star Trek
"Tablet" w serialu Star Trek

Prace Fernandeza możemy podziwiać między innymi w filmach takich jak Iron Man, Batman vs Superman, Oblivion, czy Tron: Legacy. We wszystkich z wymienionych tytułów kostiumy bohaterów miały duże znaczenie.

Elon Musk to człowiek, który myśli kompleksowo i przywiązuje wagę do szczegółów. W ten sposób wypowiadał się w zeszłym roku na temat projektu skafandrów:

Nasze plany dotyczące projektu skafandrów zaczynają przynosić owoce. Wkładamy dużo wysiłku w estetykę, nie tylko w użyteczność. W 22. wieku skafander musi dobrze wyglądać i dobrze funkcjonować.

Fernandez zaczął wywiązywać się z zadania, choć SpaceX ponoć postawił przed nim trudne zadanie: jak powiedział w wywiadzie dla Bleep Magazine, Musk dał mu jedynie dwa tygodnie na przygotowanie propozycji. Choć w tym czasie Fernandezowi udało się jedynie zaprojektowanie wyglądu hełmu, Muskowi jego koncepcja tak się spodobała, że dostał zlecenie na resztę skafandra. W tej chwili trwa przystosowywanie projektu do użytku w praktyce.

Kostiumy z filmu X-Men 2 to również dzieło Fernandeza
Kostiumy z filmu X-Men 2 to również dzieło Fernandeza

Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały skafandry SpaceX, na pewno jednak będą stylowe, a zaangażowanie znanego projektanta być może zwiększy zainteresowanie opinii publicznej badaniami kosmosu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst