Tech  / News

Trzy smartfony, które potrafią urzec stosunkiem ceny do jakości. Oto Asus Zenfone 3

Asus na targach Computex 2016 pokazał całą gamę produktów, a w ofercie firmy nie mogło zabraknąć nowych telefonów. Asus Zenfone 3 to nie jeden sztandarowy smartfon, a cała rodzina urządzeń.

Do portfolio produktów marki Asus dołączyły dzisiaj wyjątkowe komputery i hybrydy, groteskowy i karykaturalny robot Zenbo oraz trzy zupełnie nowe telefony. Wszystkie smartfony Asusa debiutujące podczas targów Computer 2016 w Taipei należą do rodziny Zenfone 3, a jak przystało na sprzęty wydane w 2016 roku, mają porty USB-C, czytniki linii papilarnych i wspierają Quick Charge 3.0.

Asus Zenfone 3

Asus Zenfone 3 to nie jest sztandarowy model.

Podstawowy telefon z nowej linii smartfonów nie jest najlepszy pod względem specyfikacji. To telefon ze średniej półki, który ma trafić do masowego odbiorcy niezainteresowanego tylko i wyłącznie najdroższym telefonem w sklepie z elektroniką o porażającej specyfikacji.

W obudowie wykonanej ze szkła i metalu znalazł się wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 5,5-cala przykryty szkłem Gorilla Glass 2.5D. Asus Zenfone 3 może pochwalić się rozdzielczością 1080p, niewielkimi ramkami dookoła ekranu i akumulatorem o pojemności 3000 mAh.

W telefonie znalazło się aż 4 GB pamięci RAM, a napędza go układ Qualcomm 625 wykonany w procesie technologicznym 14 nm FinFET. Oprócz ośmiordzeniowego procesora znalazł się tutaj też modem LTE X9 oraz moduł Wi-Fi 802.11 ac obsługujący technologię MU-MIMO.

Asus Zenfone 3

Nowy smartfon Asusa dysponuje oczywiście dwoma aparatami: głównym 16 Mpix (z technologią autofokusa TriTech) i przednią kamerą 8 Mpix. W obudowie nie zabrakło też czytnika linii papilarnych - ale umieszczono go niestety na pleckach urządzenia, a nie pod ekranem.

Lepszym smartfonem jest Asus Zenfone 3 Deluxe.

Razem z podstawowym modelem Zenfone 3 do sprzedaży trafi Asus Zenfone 3 Deluxe. Na pokładzie tego telefonu znalazł się jeszcze większy, bo 5,7-calowy wyświetlacz, który ma… mniejsze zagęszczenie pikseli niż podstawowy model - w obu telefonach mamy panele o rozdzielczości 1080p, więc ekran o większej powierzchni ma tym samym większe pojedyncze piksele.

Przyznam jednak, że uważam ten parametr za wystarczający przy codziennych zastosowaniach. Różnicę pomiędzy rozdzielczościami 1080p i 2K przy ekranach o przekątnej poniżej sześciu cali widzę tylko po włożeniu urządzenia do gogli wirtualnej rzeczywistości. Wielu konsumentów goniących za cyferkami w specyfikacji może być jednak rozczarowanych.

Asus Zenfone 3

Asus w dodatku nie eksperymentuje i wykorzystuje w Zenfone 3 Deluxe sprawdzony układ.

Sercem droższej i bardziej zaawansowanej wersji nowego telefonu Asusa - wykonanego w całości z metalu - będzie procesor Snapdragon 820 produkcji Qualcomma, który można znaleźć w wielu innych tegorocznych telefonach z najwyższej półki wydajnościowej. To co zaskakuje, to dodanie do tego… aż 6 GB pamięci RAM.

W połączeniu z niewygórowaną rozdzielczością zapowiada się wydajnościowy hit - jeśli tylko wąskim gardłem nie okaże się oprogramowanie. Na uwagę zasługuje też nieco lepszy aparat niż w podstawowym modelu - oferuje obiektyw f/2.0 z sensorem IMX318 chwytający kadry sensorem o wielkości 23 Mpix produkcji Sony. Wisienką na torcie ma być grubość urządzenia wynosząca zaledwie 4,2 mm przy krawędzi.

To jeszcze nie koniec - poznajcie Asus Zenfone 3 Ultra.

Nie będzie to smartfon mocniejszy od modelu Zenfone 3 Deluxe, a nazwa przywołuje od razu słuszne skojarzenia z Xperią Z Ultra produkcji Sony. Asus Zenfone 3 Ultra wielkością zbliża się do tabletów ze względu na 6,8-calowy wyświetlacz, który… również ma rozdzielczość Full HD - co w tym urządzeniu jest już nieco rozczarowującą wartością.

Urządzenie ma zbliżoną specyfikację do podstawowego wariantu Asus Zenfone 3, ale wyposażono jest w procesor Qualcomm Snapdragon 652 i akumulator o pojemności 4600 mAh. Całe szczęście producent zdecydował się na przeniesienie czytnika linii papilarnych na front. Asus sugeruje, że to sprzęt do konsumpcji multimediów i ma wsparcie dla wirtualnego dźwięku 7.1.

Ceny smartfonów z rodziny Asus Zenfone 3:

  • Asus Zenfone 3: 249 dol.
  • Asus Zenfone 3 Deluxe: 499 dol.
  • Asus Zenfone 3 Ultra: 479 dol.

Niestety, polskie ceny nie są jeszcze znane. O tym dowiemy się bliżej premiery urządzenia, która ma nastąpić "później w tym roku".

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst